Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Prawie każda kobieta lubi dbać o swój wygląd, podobać się sobie i oczywiście mężczyznom. Ciąża wcale nie musi kategorycznie tego zmieniać. Wiele pań wygląda kwitnąco z brzuszkiem, a po porodzie wracają do dawnej (lub podobnej) figury. I jak to w życiu bywa – jednym przychodzi to łatwiej, inne muszą włożyć w to więcej wysiłku.

Większość przyszłych mam obawia się rozstępów. Niestety, ich występowanie raczej nieodzownie wiąże się z ciążą. Dlaczego? W czasie ciąży wzrasta masa ciała, skóra rozciąga się i traci elastyczność- zwłaszcza na piersiach, brzuchu, w okolicy bioder. Na ich powstawanie mają wpływ hormony oraz nieprawidłowa dieta.

Dodatkowo, niektóre kobiety są obciążone genetycznie (jeśli matka miała rozstępy, będzie je prawdopodobnie mieć też córka). Jak pozbyć się tego defektu kosmetycznego? Najlepiej kierować się powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Już od samego początku ciąży trzeba zadbać o zdrową dietę  – musi ona być bogata w witaminy i składniki odżywcze, urozmaicona. Nie należy jeść byle czego i tyć bez umiaru.

Kobieta w ciąży tyje, jednak łatwiej będzie wrócić do dawnej figury, jeśli przytyło się 10 - 15kg, czyli tyle, ile średnio powinna przytyć ciężarna, niż 20 - 25 kg. Ruch w ciąży jest wskazany – ważne, by się nie przemęczać i zachować ostrożność. Polecane jest pływanie, spacerowanie, gimnastyka dla ciężarnych (np. joga, taniec brzucha). Dobrym sposobem jest też masaż skóry (delikatne wałkowanie lub stosowanie rękawicy do masażu podczas kąpieli). Istotną rolę w zapobieganiu rozstępom, a potem w ich usuwaniu odgrywają kosmetyki. Istnieje sporo preparatów na rozstępy przeznaczonych dla pań w ciąży (większość z nich można stosować od 4 miesiąca). Dobrze jest używać ich raz, dwa razy dziennie, najlepiej po kąpieli (lepiej się wchłaniają). Ważne jest też, by po porodzie nie chudnąć gwałtownie, a stopniowo (wtedy skórze łatwiej dopasować się do nowej sylwetki). Wiele „gwiazd” już kilka tygodni po porodzie pokazuje wspaniałą figurę. Pamiętajmy, że korzystają one z pomocy sztabu ludzi – od dietetyków, aż do chirurgów kosmetycznych. Każda „normalna” kobieta może odzyskać dawny wygląd – potrzeba jednak wytrwałości i cierpliwości.

Autor: Barbara Cisło

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Komentarze Facebook

Patronat

Reklama

Wpisy z blogów Mam

Kompot wigilijny z suszu

bistromama, 16.12.2018

Orientalna zupa dyniowa z makaronem

Beata z RodzinnieRoślinnie, 15.12.2018

Tworylne – sentymentalnie

wpodrozyprzezzycie, 15.12.2018

Niepisanie

Deszczowa, 15.12.2018

Czytanie lubi dzieci

MatczyneFanaberie, 14.12.2018