Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Prawie każda kobieta lubi dbać o swój wygląd, podobać się sobie i oczywiście mężczyznom. Ciąża wcale nie musi kategorycznie tego zmieniać. Wiele pań wygląda kwitnąco z brzuszkiem, a po porodzie wracają do dawnej (lub podobnej) figury. I jak to w życiu bywa – jednym przychodzi to łatwiej, inne muszą włożyć w to więcej wysiłku.

Większość przyszłych mam obawia się rozstępów. Niestety, ich występowanie raczej nieodzownie wiąże się z ciążą. Dlaczego? W czasie ciąży wzrasta masa ciała, skóra rozciąga się i traci elastyczność- zwłaszcza na piersiach, brzuchu, w okolicy bioder. Na ich powstawanie mają wpływ hormony oraz nieprawidłowa dieta.

Dodatkowo, niektóre kobiety są obciążone genetycznie (jeśli matka miała rozstępy, będzie je prawdopodobnie mieć też córka). Jak pozbyć się tego defektu kosmetycznego? Najlepiej kierować się powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Już od samego początku ciąży trzeba zadbać o zdrową dietę  – musi ona być bogata w witaminy i składniki odżywcze, urozmaicona. Nie należy jeść byle czego i tyć bez umiaru.

Kobieta w ciąży tyje, jednak łatwiej będzie wrócić do dawnej figury, jeśli przytyło się 10 - 15kg, czyli tyle, ile średnio powinna przytyć ciężarna, niż 20 - 25 kg. Ruch w ciąży jest wskazany – ważne, by się nie przemęczać i zachować ostrożność. Polecane jest pływanie, spacerowanie, gimnastyka dla ciężarnych (np. joga, taniec brzucha). Dobrym sposobem jest też masaż skóry (delikatne wałkowanie lub stosowanie rękawicy do masażu podczas kąpieli). Istotną rolę w zapobieganiu rozstępom, a potem w ich usuwaniu odgrywają kosmetyki. Istnieje sporo preparatów na rozstępy przeznaczonych dla pań w ciąży (większość z nich można stosować od 4 miesiąca). Dobrze jest używać ich raz, dwa razy dziennie, najlepiej po kąpieli (lepiej się wchłaniają). Ważne jest też, by po porodzie nie chudnąć gwałtownie, a stopniowo (wtedy skórze łatwiej dopasować się do nowej sylwetki). Wiele „gwiazd” już kilka tygodni po porodzie pokazuje wspaniałą figurę. Pamiętajmy, że korzystają one z pomocy sztabu ludzi – od dietetyków, aż do chirurgów kosmetycznych. Każda „normalna” kobieta może odzyskać dawny wygląd – potrzeba jednak wytrwałości i cierpliwości.

Autor: Barbara Cisło

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam