Jak przygotować się do ciąży? Wskazówki dla Przyszłych Rodziców

Przychodzi taki dzień, gdy w głowie zaczyna świtać myśl- tak, chcemy mieć dziecko. Samo podjęcie takiej decyzji, to ogromny krok. Ale potem nadchodzi czas przygotowań, zarówno dla mamy, jak i taty. Specjaliści radzą, by zacząć przygotowania nawet rok wcześniej. Tak naprawdę, dobre przygotowanie to zadbanie zarówno o swoje ciało, jak i umysł.

Najważniejsze aspekty przygotowań to:

- odpowiednia dieta

- aktywność fizyczna

- ograniczenie, wyeliminowanie używek

- zażywanie kwasu foliowego

- badania, szczepienia

- wybór lekarza i położnej

- finanse

- praca zawodowa

Odpowiednia dieta pozwoli mamie lepiej znosić ciążę, a maleństwu lepiej się rozwijać. O zdrowe odżywianie powinien zadbać także przyszły tata, który przecież przekaże dziecku swoje geny. W jadłospisie powinny znaleźć się spore ilości białka, wapnia, witaminy D, żelaza, witaminy C, cynku i kwasu foliowego. Ważne jest także picie sporej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej niskomineralizowanej.

Dobrze wybrać aktywność fizyczną, którą będzie można kontynuować w trakcie ciąży -ciąża i poród to nie lada wysiłek dla organizmu, mięśni, kości, stawów... Dlatego warto wzmocnić się już wcześniej.

Z niektórych używek powinno się zrezygnować, są to przede wszystkim papierosy i narkotyki. Ograniczyć należy kawę, herbatę, alkohol i cukry proste. Należy też zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.

Kwas foliowy trzeba zażywać kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zapobiega on wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

Przed zajściem w ciąże warto pamiętać o badaniach (chociażby ogólnych). Najlepiej poradzić się lekarza, jakie badania zaleca.

Ważną rzeczą jest wybór ginekologa, który poprowadzi ciążę. Powinna być to osoba godna zaufania, przy której kobieta czuje się swobodnie i spokojnie. Podobnie jest z położną.

Chociaż pieniądze szczęścia nie dają – warto o finansach pomyśleć jak najwcześniej, jeśli to możliwe odłożyć pewną kwotę – dziecko to spore wydatki. Warto też pamiętać, iż kobieta na zwolnieniu L4 w ciąży otrzymuje 100% wynagrodzenia, jeśli dostarczy pracodawcy zaświadczenie od lekarza o ciąży.

Praca zawodowa nie powinna być przeszkodą w podejmowaniu decyzji o ciąży, ale w dzisiejszych czasach sprawa nie jest prosta.

Dobrze byłoby unikać stresu, na ile to tylko możliwe, a także dbać o relaks i odpoczynek.

Być rodzicem świadomym, znaczy także – przygotowanym. Nie da się jednak przygotować na wszystko i wiele rzeczy na pewno zaskoczy nawet najlepiej przygotowanych.

Czy przygotowywałyście się przed ciążą? Może macie jakieś wskazówki dla przyszłych mam?

Komentarze Facebook

Najnowsze

lavinka
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam