Jak przygotować się do ciąży? Wskazówki dla Przyszłych Rodziców

Przychodzi taki dzień, gdy w głowie zaczyna świtać myśl- tak, chcemy mieć dziecko. Samo podjęcie takiej decyzji, to ogromny krok. Ale potem nadchodzi czas przygotowań, zarówno dla mamy, jak i taty. Specjaliści radzą, by zacząć przygotowania nawet rok wcześniej. Tak naprawdę, dobre przygotowanie to zadbanie zarówno o swoje ciało, jak i umysł.

Najważniejsze aspekty przygotowań to:

- odpowiednia dieta

- aktywność fizyczna

- ograniczenie, wyeliminowanie używek

- zażywanie kwasu foliowego

- badania, szczepienia

- wybór lekarza i położnej

- finanse

- praca zawodowa

Odpowiednia dieta pozwoli mamie lepiej znosić ciążę, a maleństwu lepiej się rozwijać. O zdrowe odżywianie powinien zadbać także przyszły tata, który przecież przekaże dziecku swoje geny. W jadłospisie powinny znaleźć się spore ilości białka, wapnia, witaminy D, żelaza, witaminy C, cynku i kwasu foliowego. Ważne jest także picie sporej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej niskomineralizowanej.

Dobrze wybrać aktywność fizyczną, którą będzie można kontynuować w trakcie ciąży -ciąża i poród to nie lada wysiłek dla organizmu, mięśni, kości, stawów... Dlatego warto wzmocnić się już wcześniej.

Z niektórych używek powinno się zrezygnować, są to przede wszystkim papierosy i narkotyki. Ograniczyć należy kawę, herbatę, alkohol i cukry proste. Należy też zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.

Kwas foliowy trzeba zażywać kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zapobiega on wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

Przed zajściem w ciąże warto pamiętać o badaniach (chociażby ogólnych). Najlepiej poradzić się lekarza, jakie badania zaleca.

Ważną rzeczą jest wybór ginekologa, który poprowadzi ciążę. Powinna być to osoba godna zaufania, przy której kobieta czuje się swobodnie i spokojnie. Podobnie jest z położną.

Chociaż pieniądze szczęścia nie dają – warto o finansach pomyśleć jak najwcześniej, jeśli to możliwe odłożyć pewną kwotę – dziecko to spore wydatki. Warto też pamiętać, iż kobieta na zwolnieniu L4 w ciąży otrzymuje 100% wynagrodzenia, jeśli dostarczy pracodawcy zaświadczenie od lekarza o ciąży.

Praca zawodowa nie powinna być przeszkodą w podejmowaniu decyzji o ciąży, ale w dzisiejszych czasach sprawa nie jest prosta.

Dobrze byłoby unikać stresu, na ile to tylko możliwe, a także dbać o relaks i odpoczynek.

Być rodzicem świadomym, znaczy także – przygotowanym. Nie da się jednak przygotować na wszystko i wiele rzeczy na pewno zaskoczy nawet najlepiej przygotowanych.

Czy przygotowywałyście się przed ciążą? Może macie jakieś wskazówki dla przyszłych mam?

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Czy fascynatory są modne?

MarysiaB, 21.04.2024

Jak dostać zestaw LEGO za darmo?

MarysiaB, 20.04.2024

Jaki syntezator na początek?

MarysiaB, 19.04.2024

Płatki jaglane na mleku

RozszerzanieDiety, 19.04.2024

Opowieści o kolorach

lecibocian, 18.04.2024