Jak przetrwać letnie upały będąc w ciąży?

Lato nieodzownie wiąże się z upałami, zwłaszcza w większych miastach, gdzie między blokami trudno znaleźć zielony kawałek ziemi, a niemalże szczelna zabudowa utrudnia przedostanie się wiatru i powoduje zastój powietrza. Są osoby, które lubią ciepło, są też takie, które wolą zimne powietrze. Wyboru jednak większego nie ma – dopada nas jedno i drugie. Teraz rozpoczyna się lato – dla jednych czas wakacji i odpoczynku, dla innych po prostu pora roku. Ciąża latem, zwłaszcza już zaawansowana – to trudny czas....

 

Co może spowodować upał u ciężarnej?

 

Oprócz ogólnego zmęczenia, typowe u ciężarnych dolegliwości z powodu upałów to:

- obrzęki nóg, rąk, a nawet twarzy

- nadmierne pocenie się

- duszności

- wzmożone zagrożenie infekcjami bakteryjnymi

- zawroty głowy

- żylaki

- zasłabnięcia

 

Na ratunek, czyli jak sobie radzić

 

Jest kilka sposobów na upały w ciąży. Bo przecież jakoś musi dać się to przetrwać. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Nie opalamy się!

Jeśli ktoś lubi – niestety musi poczekać, aż ciąża dobiegnie końca. Nie wystawiamy się na słońce bezpośrednio, lepiej być w cieniu. Jeśli to tylko możliwe – w godzinach 11-16 najlepiej nie wychodzić z domu i unikać słońca. W razie konieczności warto mieć ze sobą słomkowy kapelusz, czy nawet parasol, który pozwoli unikać promieni. Warto posmarować się kremami ochronnymi (unikniemy np. poparzenia czy przebarwień). Nadmierne przegrzanie może doprowadzić do skurczów macicy i odklejenia się łożyska!

2. Woda do picia.

W upalne dni nie wolno zapominać o zabraniu ze sobą chociażby małej butelki wody mineralnej, czy źródlanej!! Pijemy co chwilę po kilka łyków (nie jest dobrze wypijać duże ilości płynów na raz), nawet jeśli wydaje się nam, że nie czujemy pragnienia. Lepiej unikać słodkich napojów oraz takich z kofeiną. Dobry pomysł to także zabieranie ze sobą wody w sprayu – można się nią skropić np. w autobusie czy samochodzie, gdy robi się zbyt gorąco (można też użyć wilgotnych chusteczek).

3. Uważamy, co jemy.

Dużo owoców i warzyw! Są lekkostrawne, sycące i mają w sobie wodę. Możne je jeść nawet kilka razy dziennie (pamiętajmy o umyciu!!), zwłaszcza, że wybór jest coraz większy. Tłuste mięsne dania lepiej zamienić np. na ryby.

4. Woda dla ochłody i na obrzęki.

Na opuchliznę nóg, rąk czy twarzy warto stosować zimny prysznic (albo raczej letni, bo gwałtowna zmiana temperatury nie przyniesie nic dobrego). Stopy można trzymać w nieco zimniejszej wodzie. Można także zaopatrzyć się w chłodzące kremy lub żele. Na obrzęki nóg dobrze działa trzymanie nóg w górze (wyżej niż głowy), buty na płaskiej podeszwie. Lepiej zrezygnować lub mocno ograniczyć sól (zatrzymuje wodę w organizmie).

5. Ćwiczenia na żylaki.

Żylaki najczęściej są dziedziczne, więc jeśli w rodzinie ktoś na nie chorował, mogą nas dopaść, zwłaszcza w ciąży. Co robić? Unikamy siedzenia lub stania przez długi czas, gimnastykujemy stopy (to pomaga także na obrzęki) – kręcimy stopami, przenosimy ciężar z palców na pięty i odwrotnie, siedząc napinamy łydki. Nie nosimy krępujących ubrań (np. bardzo obcisłych rajstop). Na żylaki są także maści dostępne w aptekach.

6. Uwaga na zawroty głowy i duszności.

Najłatwiej o nie w zatłoczonych, dusznych miejscach, jak autobus czy sklep. Gdy zaczynamy czuć zawroty głowy lub odczuwamy duszności – od razu otwieramy okno lub wychodzimy na powietrze, szukamy cienia i pochylamy głowę. Można zmoczyć twarz (jeśli mamy – odrobiną wody, mokrą chusteczką). W domu dobrze jest się położyć z nogami do góry, wziąć letni prysznic (myjką masujemy całe ciało, by pobudzić krążenie).

7. Ubieramy się lekko i przewiewnie.

W ciąży więcej się pocimy, bo więcej ważymy. Dlatego warto ubierać się lekko w upalne dni. Nosić sukienki bawełniane lub lniane. Dzięki temu mniej się pocimy, ale także zmniejszamy prawdopodobieństwo grzybicy pochwy (grzyby lubią ciepło i wilgoć, dlatego łatwo o nie w upały, zwłaszcza gdy nosimy nieprzewiewne spodnie). Można potalkować się pudrem dla dzieci w miejscach narażonych na otarcia.

 

Sama z doświadczenia widzę, że nie jest lekko znosić upały w zaawansowanej ciąży. Brzuszek rośnie, ja tyję, coraz trudniej się poruszać. Dla mnie najlepsze są letnie prysznice, picie wody i unikanie słońca w południowych godzinach, chodzę też w sukienkach – przede wszystkim bo jest mi wygodnie  i chłodniej. Proste rzeczy, a pomagają.

Cudnie byłoby położyć się w cieniu, na trawce...

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Najlepsze koktajle z ananasem + VIDEO

Zielone_koktajle, 22.01.2021

Pokój Dziewczynki :)

Ada, 21.01.2021

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021