„Francuskie dzieci jedzą wszystko”. Najnowsza książka o dobrych nawykach żywieniowych u dzieci, pod patronatem BlogiMam

Najnowsza książka o francuskim sposobie żywienia dzieci nosi tytuł „Francuskie dzieci jedzą wszystko. Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dzieci”.

Autorką jest Karen Le Billon, profesor Uniwersytetu British Columbia, mama 2 dziewczynek.

Do napisania książki natchnęło ją zetknięcie z francuskim sposobem nauki żywienia dzieci.

Przeżyła swego rodzaju szok, gdy jej amerykańskie podejście do jedzenia zderzyło się z jakże odmiennym francuskim podejściem.

 

„W Stanach Zjednoczonych, jeśli dzieci nie chcą jeść zdrowo, wielu rodziców po prostu macha na to ręką. Tymczasem Francuzi myślą: pokaż mi, jak twoje dzieci jedzą, a dowiem się, jakim jesteś rodzicem”

 

Karen znała tylko jeden sposób żywienia – amerykański. Jako dziecko nie chciała kosztować nowych potraw i była bardzo wybredna. Los spłatal jej figla – jej starsza córka robiła dokładnie to samo. Mąż Karen to Francuz. Od początku bulwersował go sposób jedzenia ich dzieci. Zwłaszcza, że oboje ciągle widzieli francuskie dzieci – które jadły wszystko. Lubiły posiłki, zjadały, to co było na talerzu, a po posiłku były… zadowolone! Autorka przyzwyczajona z amerykańskiego stylu życia, doskonale zdaje sobie sprawę z jego mankamentów. Stanowczo krytykuje złe żywieniowe nawyki swoich rodaków. Nie robi tego jednak bezpodstawnie.

nawyki żywieniowe u dziecka

jak nauczyć dziecko prawidłowo się odżywiać

zdrowe jedzenie

Po pierwsze – opiera się na własnym doświadczeniu.

Po drugie – zapoznała się z licznymi badaniami nad – chociażby – otyłością, chorobami i innymi zaburzeniami związanymi ze złą dietą.

Trafnie porównuje Amerykanów i Francuzów. Każdy wie np, że Amerykanie borykają się z problemem otyłości i to już u najmłodszych dzieci. We Francji takie zjawisko zdarza się bardzo rzadko.

 

Francuskie dzieci jedzą wszystko. Więc Twoje też mogą

 

Los pchnął Karen i jej rodzinę do Francji. Dzięki temu właśnie odkryła, jak Francuzi wpajają dzieciom od najmłodszych lat „edukację” żywieniową. Dla Francuzów głównym celem jest przyjemność z jedzenia, przy okazji „ubrana” w dobre nawyki żywieniowe. Wspaniałe jest także to, że w tym kraju placówki (szkoły, przedszkola itd.), rząd, lekarze, rodzice – wszyscy współpracują w kwestii żywienia dzieci. Wspierają i wdrażają w życie idee zdrowego i prawidłowego odżywiania.

Jak Francuzi radzą sobie z uczeniem dzieci jedzenia wszystkiego? Np. pozwalają im próbować daną potrawę nawet… kilkanaście razy!

Karen i jej córki czekała długa droga. Dzieci musiały się dostosować do panujących we Francji reguł jedzeniowych. Na szczęście, udało się i dziś jej dzieci jedzą wszystko.

Jak dokonała tego autorka? Przeczytajcie sami!

Ja już ją przeczytałam i mogę powiedzieć: książka godna polecenia, napisana w przystępnym języku, poparta doświadczeniem mamy. Na końcu znajduje się sporo francuskich przepisów kulinarnych – wcale nie tak trudnych, jak nam się wydaje. Warto je wypróbować. Zwłaszcza, że i do naszego kraju zaczyna wkradać się niezdrowy, amerykański styl żywieniowy.

 

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Świat Książki

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021

Makijaż permanentny ust

Katarzyna Mróz, 17.01.2021