„Francuskie dzieci jedzą wszystko”. Najnowsza książka o dobrych nawykach żywieniowych u dzieci, pod patronatem BlogiMam

Najnowsza książka o francuskim sposobie żywienia dzieci nosi tytuł „Francuskie dzieci jedzą wszystko. Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dzieci”.

Autorką jest Karen Le Billon, profesor Uniwersytetu British Columbia, mama 2 dziewczynek.

Do napisania książki natchnęło ją zetknięcie z francuskim sposobem nauki żywienia dzieci.

Przeżyła swego rodzaju szok, gdy jej amerykańskie podejście do jedzenia zderzyło się z jakże odmiennym francuskim podejściem.

 

„W Stanach Zjednoczonych, jeśli dzieci nie chcą jeść zdrowo, wielu rodziców po prostu macha na to ręką. Tymczasem Francuzi myślą: pokaż mi, jak twoje dzieci jedzą, a dowiem się, jakim jesteś rodzicem”

 

Karen znała tylko jeden sposób żywienia – amerykański. Jako dziecko nie chciała kosztować nowych potraw i była bardzo wybredna. Los spłatal jej figla – jej starsza córka robiła dokładnie to samo. Mąż Karen to Francuz. Od początku bulwersował go sposób jedzenia ich dzieci. Zwłaszcza, że oboje ciągle widzieli francuskie dzieci – które jadły wszystko. Lubiły posiłki, zjadały, to co było na talerzu, a po posiłku były… zadowolone! Autorka przyzwyczajona z amerykańskiego stylu życia, doskonale zdaje sobie sprawę z jego mankamentów. Stanowczo krytykuje złe żywieniowe nawyki swoich rodaków. Nie robi tego jednak bezpodstawnie.

nawyki żywieniowe u dziecka

jak nauczyć dziecko prawidłowo się odżywiać

zdrowe jedzenie

Po pierwsze – opiera się na własnym doświadczeniu.

Po drugie – zapoznała się z licznymi badaniami nad – chociażby – otyłością, chorobami i innymi zaburzeniami związanymi ze złą dietą.

Trafnie porównuje Amerykanów i Francuzów. Każdy wie np, że Amerykanie borykają się z problemem otyłości i to już u najmłodszych dzieci. We Francji takie zjawisko zdarza się bardzo rzadko.

 

Francuskie dzieci jedzą wszystko. Więc Twoje też mogą

 

Los pchnął Karen i jej rodzinę do Francji. Dzięki temu właśnie odkryła, jak Francuzi wpajają dzieciom od najmłodszych lat „edukację” żywieniową. Dla Francuzów głównym celem jest przyjemność z jedzenia, przy okazji „ubrana” w dobre nawyki żywieniowe. Wspaniałe jest także to, że w tym kraju placówki (szkoły, przedszkola itd.), rząd, lekarze, rodzice – wszyscy współpracują w kwestii żywienia dzieci. Wspierają i wdrażają w życie idee zdrowego i prawidłowego odżywiania.

Jak Francuzi radzą sobie z uczeniem dzieci jedzenia wszystkiego? Np. pozwalają im próbować daną potrawę nawet… kilkanaście razy!

Karen i jej córki czekała długa droga. Dzieci musiały się dostosować do panujących we Francji reguł jedzeniowych. Na szczęście, udało się i dziś jej dzieci jedzą wszystko.

Jak dokonała tego autorka? Przeczytajcie sami!

Ja już ją przeczytałam i mogę powiedzieć: książka godna polecenia, napisana w przystępnym języku, poparta doświadczeniem mamy. Na końcu znajduje się sporo francuskich przepisów kulinarnych – wcale nie tak trudnych, jak nam się wydaje. Warto je wypróbować. Zwłaszcza, że i do naszego kraju zaczyna wkradać się niezdrowy, amerykański styl żywieniowy.

 

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Świat Książki

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Komunijne propozycje - szablony do ciastek

Ciasteczka z dusza, 13.04.2024

Czy można kupić kałasznikowa?

MarysiaB, 04.04.2024

Jak wygląda hokej?

MarysiaB, 04.04.2024

Jaka hulajnoga dla dziecka 9 lat?

MarysiaB, 03.04.2024

Jak można ozdobić swój pokój?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Czy Nebbud jest dobry na kaszel?

MarysiaB, 03.04.2024

Czy można nosić dziecko w chuście przodem?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Jakie buty na WF dla chłopca?

MarysiaB, 03.04.2024

Czym bawi się 9 miesięczne dziecko?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024