Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

21 kwietnia w Warszawie rusza 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera, wydarzenia koncentrującego się na kulturze i kinematografii Afryki. Jak co roku pamiętamy o naszych najmłodszych odbiorcach. Z cyklu AfroKids przygotowaliśmy warsztaty podczas których dzieci będą mogły zagrać w najstarszą grę planszową gebetę, wykonać kenijską zabawkę recyklingową z drutu oraz nauczyć się pisać swoje imię w języku Amharskim. Wstęp na warsztaty jest wolny. Festiwal potrwa do 26 kwietnia.

Afrokids, sobota, 25 kwietnia godz. 11:00-13:00, Staromiejski Dom Kultury (ul.Rynek Starego Miasta 2). Wstęp wolny.

Warsztaty w ramach Afrokids będą miały otwartą formę. Powstanie kilka stoisk, pomiędzy którymi dzieci będą mogły się poruszać i spontanicznie wybierać to co akurat je zaciekawi. A do wyboru mają:

Nauka gry w najstarszą grę planszową - gebetę. Jest to najstarsza gra planszowa na świecie – plansze do tej wyjątkowej gry pochodzące z VI wieku n.e. zostały odkryte przez archeologów na północy Etiopii. Inspiracją do stworzenia gebety był proces obsiewania pola ziarnami. Opiera się ona na dość prostych zasadach, które jednakże wymagają umiejętności strategicznego myślenia – kombinacja ta zapewniła gebecie popularność po dziś dzień.

Galimoto! Kenijska zabawka recyklingowa z drutu. Podczas warsztatu nauczymy się własnoręcznie konstruować Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.


Amharski dla dzieci. Krótka lekcja urzędowego języka Etiopii
, podczas której najmłodsi zostaną wprowadzeni w meandry wyjątkowego alfabetu i eksplodujących głosek. Dzieci uczestniczące w tych warsztatach będą mogły zapisać swoje imię po amharsku, a także nauczyć się wymowy wyjątkowych dźwięków i poznać podstawowe zwroty w najpopularniejszym w Etiopii języku.

 

Specjalnie z okazji okrągłej rocznicy chcemy z jednej strony spojrzeć ku początkom festiwalu, a z drugiej rzucić nas daleko w przyszłość i zainspirować buzującym na kontynencie - i nie tylko - ruchem afrofuturystycznym. O to jak będzie wyglądać Afryka przyszłości, postanowiliśmy zapytać dzieci z Etiopii.

AfryKamera i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaprosiły dzieci ze szkół w Addis Abebie, Hawassie, Silte oraz Adoli do wzięcia udziału w konkursie malarskim „Etiopia w roku 2100”. W konkursie wzięły udział dzieci z terenów wiejskich z bardzo niewielkich placówek szkolnych. Nagrodzimy najlepsze prace, a na ich podstawie stworzone zostaną pocztówki, których dochód ze sprzedaży zasili konto etiopskich szkół. Ponadto najbardziej wyjątkowe prace zostaną zlicytowane na afrykamerowym koncie allegro. Cały dochód ze sprzedaży pocztówek i prac zostanie przekazany szkołom i uczestnikom konkursu. O szczegółach aukcji będziemy informać Państwa po wyłonieniu zwycięzców.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.afrykamera.pl.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam