Dziecięca zabawa – jakie korzyści przynosi rodzicom?

Pierwsza lata życia dziecka powinny upływać na beztroskiej zabawie. Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo i spokój podczas jego zmagań z klockami czy też huśtawką. Korzyści płynące z tej formy spędzania wolnego czasu są nieocenione. Czy tylko dla dziecka?

Dziecięce zabawy wspierają rozwój małego człowieka poprzez oddziaływanie na jego zmysły. Poprzez zabawę dziecko nabywa masę nowych umiejętności i poznaje otaczający je świat. Rozwija się intelektualnie i emocjonalnie. Poprzez zabawę dzieci ćwiczą umiejętności motoryczne praktycznie od pierwszych dni swojego życia. Pobudza rozwój zmysłów, a u starszych dzieci rozwija wyobraźnie i kreatywność. Dla dziecka zabawa jest nieocenionym źródłem nauki i przyjemności z płynącej ze zdobywania nowych umiejętności.

 

A dla rodziców? Jakie korzyści przynosi nam wspólna zabawa z dzieckiem?

 

Czas spędzony na zabawie z pociechą to idealny moment na obserwacje zachowań malucha.

Od pierwszych chwil życia naszego maluszka staramy się go zabawiać przy okazji obserwując jego rozwój. Wodzenie oczami za kolorowym misiem, odwracanie główki w stronę grzechotki, to pierwsze symptomy prawidłowego rozwoju narządu wzroku i słuchu u maluszka.

W ten sposób sprawdzamy rozwój wszystkich zmysłów. Im dziecko jest starsze tym więcej obserwacji możemy poczynić podczas zabawy.

Zaburzenia mowy, kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją możemy zauważyć podczas najprostszych zabaw przedszkolaka. Mało tego, w takich okolicznościach dziecko przejawia zupełnie nowe umiejętności,a nawet cechy charakteru.

Podczas wspólnej zabawy może się okazać, że nasze do tej pory ciche i spokojne dziecko, musi we wszystkim być pierwsze i konsekwentnie do tego dąży. Rodzice, którzy uważali, że ich dziecko jest jak otwarta księga, niejednokrotnie byli zdziwieni cechami charakteru jakie ujawniały się u ich pociechy podczas zabawy z innymi dziećmi. Najlepszym sposobem obserwacji dziecka jest wspólna zabawa z rodzicami. Wówczas dziecko nie kontroluje się tak jak w momencie kiedy jest jawnie obserwowane.

Korzyści płynące ze wspólnej zabawy to nie tylko dyskretna obserwacja i zdobywanie wiedzy o maluchu. Rodzice, którzy czynnie biorą udział w dziecięcych zabawach podkreślają ich dobroczynny wpływ na zdrowie całej rodziny. Ten wspólnie spędzony czas obfituje w szereg niespodziewanych i śmiesznych sytuacji. Szczery śmiech powoduje złagodzenie skutków stresu, odpręża ciało i umysł. Zabawy ruchowe poprawiają kondycję i przyspieszają przemianę materii.

Beztroskie, dziecięce zabawy to nieocenione źródło wiedzy o dziecku, która procentuje latami. Jednak największą korzyścią, jest oczywiście, nawiązanie głębokiej więzi między rodzicami a dzieckiem.

Katarzyna Jurczyk

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam