Dziecięca zabawa – jakie korzyści przynosi rodzicom?

Pierwsza lata życia dziecka powinny upływać na beztroskiej zabawie. Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo i spokój podczas jego zmagań z klockami czy też huśtawką. Korzyści płynące z tej formy spędzania wolnego czasu są nieocenione. Czy tylko dla dziecka?

Dziecięce zabawy wspierają rozwój małego człowieka poprzez oddziaływanie na jego zmysły. Poprzez zabawę dziecko nabywa masę nowych umiejętności i poznaje otaczający je świat. Rozwija się intelektualnie i emocjonalnie. Poprzez zabawę dzieci ćwiczą umiejętności motoryczne praktycznie od pierwszych dni swojego życia. Pobudza rozwój zmysłów, a u starszych dzieci rozwija wyobraźnie i kreatywność. Dla dziecka zabawa jest nieocenionym źródłem nauki i przyjemności z płynącej ze zdobywania nowych umiejętności.

 

A dla rodziców? Jakie korzyści przynosi nam wspólna zabawa z dzieckiem?

 

Czas spędzony na zabawie z pociechą to idealny moment na obserwacje zachowań malucha.

Od pierwszych chwil życia naszego maluszka staramy się go zabawiać przy okazji obserwując jego rozwój. Wodzenie oczami za kolorowym misiem, odwracanie główki w stronę grzechotki, to pierwsze symptomy prawidłowego rozwoju narządu wzroku i słuchu u maluszka.

W ten sposób sprawdzamy rozwój wszystkich zmysłów. Im dziecko jest starsze tym więcej obserwacji możemy poczynić podczas zabawy.

Zaburzenia mowy, kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją możemy zauważyć podczas najprostszych zabaw przedszkolaka. Mało tego, w takich okolicznościach dziecko przejawia zupełnie nowe umiejętności,a nawet cechy charakteru.

Podczas wspólnej zabawy może się okazać, że nasze do tej pory ciche i spokojne dziecko, musi we wszystkim być pierwsze i konsekwentnie do tego dąży. Rodzice, którzy uważali, że ich dziecko jest jak otwarta księga, niejednokrotnie byli zdziwieni cechami charakteru jakie ujawniały się u ich pociechy podczas zabawy z innymi dziećmi. Najlepszym sposobem obserwacji dziecka jest wspólna zabawa z rodzicami. Wówczas dziecko nie kontroluje się tak jak w momencie kiedy jest jawnie obserwowane.

Korzyści płynące ze wspólnej zabawy to nie tylko dyskretna obserwacja i zdobywanie wiedzy o maluchu. Rodzice, którzy czynnie biorą udział w dziecięcych zabawach podkreślają ich dobroczynny wpływ na zdrowie całej rodziny. Ten wspólnie spędzony czas obfituje w szereg niespodziewanych i śmiesznych sytuacji. Szczery śmiech powoduje złagodzenie skutków stresu, odpręża ciało i umysł. Zabawy ruchowe poprawiają kondycję i przyspieszają przemianę materii.

Beztroskie, dziecięce zabawy to nieocenione źródło wiedzy o dziecku, która procentuje latami. Jednak największą korzyścią, jest oczywiście, nawiązanie głębokiej więzi między rodzicami a dzieckiem.

Katarzyna Jurczyk

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam