Dziecięca zabawa – jakie korzyści przynosi rodzicom?

Pierwsza lata życia dziecka powinny upływać na beztroskiej zabawie. Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo i spokój podczas jego zmagań z klockami czy też huśtawką. Korzyści płynące z tej formy spędzania wolnego czasu są nieocenione. Czy tylko dla dziecka?

Dziecięce zabawy wspierają rozwój małego człowieka poprzez oddziaływanie na jego zmysły. Poprzez zabawę dziecko nabywa masę nowych umiejętności i poznaje otaczający je świat. Rozwija się intelektualnie i emocjonalnie. Poprzez zabawę dzieci ćwiczą umiejętności motoryczne praktycznie od pierwszych dni swojego życia. Pobudza rozwój zmysłów, a u starszych dzieci rozwija wyobraźnie i kreatywność. Dla dziecka zabawa jest nieocenionym źródłem nauki i przyjemności z płynącej ze zdobywania nowych umiejętności.

 

A dla rodziców? Jakie korzyści przynosi nam wspólna zabawa z dzieckiem?

 

Czas spędzony na zabawie z pociechą to idealny moment na obserwacje zachowań malucha.

Od pierwszych chwil życia naszego maluszka staramy się go zabawiać przy okazji obserwując jego rozwój. Wodzenie oczami za kolorowym misiem, odwracanie główki w stronę grzechotki, to pierwsze symptomy prawidłowego rozwoju narządu wzroku i słuchu u maluszka.

W ten sposób sprawdzamy rozwój wszystkich zmysłów. Im dziecko jest starsze tym więcej obserwacji możemy poczynić podczas zabawy.

Zaburzenia mowy, kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją możemy zauważyć podczas najprostszych zabaw przedszkolaka. Mało tego, w takich okolicznościach dziecko przejawia zupełnie nowe umiejętności,a nawet cechy charakteru.

Podczas wspólnej zabawy może się okazać, że nasze do tej pory ciche i spokojne dziecko, musi we wszystkim być pierwsze i konsekwentnie do tego dąży. Rodzice, którzy uważali, że ich dziecko jest jak otwarta księga, niejednokrotnie byli zdziwieni cechami charakteru jakie ujawniały się u ich pociechy podczas zabawy z innymi dziećmi. Najlepszym sposobem obserwacji dziecka jest wspólna zabawa z rodzicami. Wówczas dziecko nie kontroluje się tak jak w momencie kiedy jest jawnie obserwowane.

Korzyści płynące ze wspólnej zabawy to nie tylko dyskretna obserwacja i zdobywanie wiedzy o maluchu. Rodzice, którzy czynnie biorą udział w dziecięcych zabawach podkreślają ich dobroczynny wpływ na zdrowie całej rodziny. Ten wspólnie spędzony czas obfituje w szereg niespodziewanych i śmiesznych sytuacji. Szczery śmiech powoduje złagodzenie skutków stresu, odpręża ciało i umysł. Zabawy ruchowe poprawiają kondycję i przyspieszają przemianę materii.

Beztroskie, dziecięce zabawy to nieocenione źródło wiedzy o dziecku, która procentuje latami. Jednak największą korzyścią, jest oczywiście, nawiązanie głębokiej więzi między rodzicami a dzieckiem.

Katarzyna Jurczyk

Komentarze Facebook

Najnowsze

Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama
Zwyczajna mama

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam