Dysplazja stawów biodrowych

Antoś urodził się zdrowy. W drugim tygodniu życia zaniepokoiło mnie jednak ułożenie jego nóżek. Dzieci zawsze trzymają nóżki podkurczone i odwiedzione na bok. Synek tak nie robił, jego nóżki były wyprostowane jak struna. Pojechaliśmy do lekarza, gdzie okazało się, że Antoś ma obustronną dysplazję stawów biodrowych.

Rozpoczęło się długie i żmudne leczenie. Jeden z najlepszych specjalistów ortopedów nie pocieszał nas. Ciągle słyszeliśmy, że to trudny przypadek i kiedy nie pomoże aparat, naszego syna czeka operacja. Pierwszy aparat–szelki (można go było ściągać tylko do kąpania) wyleczył jedną nogę. Mimo nieprzespanych nocy, ciągłego poprawiania, zapinania po każdym przebraniu i strachu nadal groziła mu operacja.

Po 5 miesiącach lekarz zlecił założenie drugiego aparatu tzw. rozwórki Koszli. Aparat ograniczał ruchy małego, dlatego synek późno zaczął raczkować. Już wtedy rozumiał, że coś go krępuje i nie chciał aparatu. Płakał, a do tej pory był takim pogodnym dzieckiem. Aby pokazać mu otaczający świat- praktycznie cały czas nosiliśmy go na rękach. Oczywiście nie ominęły nas spojrzenia ludzi i ciągłe pytanie, na które nie miałam już sił odpowiadać.

Do lekarza zgłaszaliśmy się co dwa tygodnie. Tam widziałam wiele chorych dzieci i malutkich i starszych, także tych po operacjach. Jeden przypadek utkwił mi w głowie. Młode małżeństwo przyjechało na pierwszą wizytę, gdy ich córeczka miała 5 miesięcy. Zanim ubrałam swojego synka, lekarz wykonał USG stawów tejże dziewczynce, po czym powiedział rodzicom, że 5 miesiąc życia dziecka to stosunkowo późno na pierwszą kontrolę stawów. Dziewczynka została skierowana na oddział. W jej wieku aparaty nic by już nie pomogły.

W dysplazji ważny jest czas. Im szybciej wykryje się chorobę-czyli do 3 tygodnia życia tym większe szanse na całkowite wyleczenie bez zabiegu operacyjnego. U mojego synka choroba została zdiagnozowana dość wcześnie i dlatego też mimo trudnego przypadku, leczenie okazało się skuteczne.

Antoś wyzdrowiał. Jeździliśmy nadal na kontrole, a on ku zdumieniu lekarza robił wspaniałe postępy. Raczkowania nauczył się z aparatem, a mając 14 miesięcy zrobił pierwsze kroki. Kiedy miał półtora roku nie mogłam go już dogonić. Kochane mamy, szczególnie te, które urodziły pierwsze dziecko, pamiętajcie jak ważna jest kontrola stawów biodrowych. Szybka reakcja i leczenie chroni dziecko przed kalectwem i  zaoszczędza mu cierpienia.

Autor: Beata Pleban

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam