Dobry sen malucha. Jak wybrać najlepszy materac dla Twojego dziecka?

Zdrowy sen dla dziecka jest bardzo ważny. A do tego niezbędny jest wygodny i odpowiednio twardy materac. Pamiętajmy, że – zwłaszcza na początku – dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin dziennie!

Na rynku dostępne jest mnóstwo materacy dla dzieci, jak więc wybrać ten właściwy? Jest kilka zasad, którymi warto się kierować.

 

Jaki materac dla noworodka i niemowlaka?

 

Dla najmłodszych dostępne są dwa wymiary materacy 120x60 i 140x70. Dobry materac musi być o co najmniej 20 cm dłuższy od dziecka (na początku sprawa jest prosta, ale potem, gdy dziecko rośnie warto zwrócić na to uwagę). Dopasowując materac do łóżeczka zwróćmy uwagę, by między szczebelki, a materac nie dało się włożyć nawet dwóch palców dorosłego (przy większej dziurze istnieje niebezpieczeństwo utknięcia paluszków lub rączki dziecka).

Dla noworodka, niemowlaka i też większego dziecka lepszy będzie materac średni, w miarę elastyczny, lekko dopasowujący się się do kształtu ciałka. Bez fałdek i zgrubień – gładki.

 

Z czego zrobione są materace?

 

Dobry materac powinien oddychać i nie uczulać malucha. Na rynku dostępnych jest kilka wypełnień materacy.

Najczęściej spotykane to:

- pianka poliuretanowa – ma wentylację i swobodny dostępem powietrza. Jeśli dobrze dobierzemy materac, będzie on stanowił dobre podparcie dla kręgosłupa dziecka. W cenie ok. 100 zł można otrzymać już dobre propozycje, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Niestety, pianki gorszej jakości są podatne na odkształcenia, co wymusza po pewnym czasie wymianę materaca.

- pianka termo-elastyczna – reaguje na ciepło ciała oraz wykazuje większą elastyczność pod wpływem wyższych temperatur. Materace z tego rodzaju pianki dopasowują się do kształtu ciała dziecka oraz pozycji, jaką ono przybiera. Pozwala to na optymalne ustawienie kręgosłupa. Niestety, są dość drogie.

- lateks – także dopasowuje się do kształtów dziecka i zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa. Jest naturalnie antybakteryjny (nie rozwijają się w nim bakterie ani grzyby). Dodatkowy atut to spora przewiewność. Niestety, materace lateksowe to również spory wydatek. Można znaleźć też propozycje tańsze, wykonane z lateksu w połączeniu z innymi materiałami (np. kokosem).

- kokos – może występować w różnych połączeniach: piankowo-kokosowy (łączy właściwości dwóch materiałów: z jednej strony piankę dostosowaną do snu dla młodszych dzieci, z drugiej kokos – bardziej twardy dla starszych maluchów). Ten rodzaj materaca uważa się za rozwiązanie posiadające dobrą wentylację i antyalergiczne. Bardzo popularny wśród polskich mam, choć krytykowany przez niektórych ekspertów jako zbyt twardy, jest z kolei materac gryczano-kokosowy – najpierw maluszek śpi na stronie kokosowej, a później, gdy zacznie raczkować, przewraca się na stronę z gryką, która ma zadanie masować ciało dziecka.

Zawsze warto pytać o certyfikaty i czytać wszelkie opisy dotyczące atestów bezpieczeństwa i antyalergicznych właściwości materaca, a także jego konserwacji i czyszczenia. Trzeba także pamiętać, że jakiekolwiek wgniecenia czy odkształcenia materaca są sygnałem do jego koniecznej wymiany.

 

Zapytany sprzedawca pewnie zna się „na rzeczy”, ale prawdopodobnie może chcieć także sprzedać nam droższy produkt. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakimi kierujemy się przy wyborze materaca dla naszej pociechy i kierować się także własnym rozsądkiem. W tym wypadku nie warto zbytnio oszczędzać, ale nie dajmy się także zwariować.

Nam udało się kupić dla córki bardzo dobry materac w przystępnej cenie (choć nie najtańszy) – do jej dziecięcego łóżeczka kupiliśmy dwustronny – kokos – gryka (łuska gryczana). Służył Małej od urodzenia do 2 roku życia i raczej zawsze była wyspana i zadowolona :).

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam