Twoje dziecko ciągle psoci, jest roztargnione, rozdrażnione i nadmiernie ruchliwe? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o syndromie ADHD, czyli zespole nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.
Dla ADHD charakterystyczne jest występowanie takich objawów jak:
• Nadruchliwość
• Impulsywność
• Zaburzenia koncentracji uwagi
• Agresja
Dziecko z ADHD często ma problemy z nawiązywaniem relacji w grupie, szybko się złości i popada w konflikty z innymi. Dziecko jest przez to bardzo osamotnione i czuje się nierozumiane przez otoczenie. U dziewczynek częściej występują zaburzenia koncentracji uwagi, zaś u chłopców nadpobudliwość ruchowa. Najczęściej objawy są widoczne już ok. 5-7 r. życia. Jednak do diagnozy często dochodzi dopiero, gdy dziecko rozpoczyna edukację szkolną.
Drogi rodzicu, pamiętaj, że dziecku z ADHD można pomóc! Przede wszystkim należy poświęcić mu dużo uwagi i zrozumieć sposób jego funkcjonowania. Dziecko z ADHD jest spragnione komplementów.
Chwal i nagradzaj je nawet za najmniejszą dobrze wykonaną rzecz. Takie czynności jak odrabianie lekcji jest dla dziecka z ADHD katorgą i często sam nie jest w stanie ukończyć zadania. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie potrafi się skoncentrować i rozprasza je nawet najmniejszy bodziec. Postaraj się pomóc dziecku podczas odrabiania prac domowych i zorganizuj mu otoczenie tak, aby panowała cisza i spokój.
Kolejna ważna reguła to konsekwencja, dziecko nauczone jasnych przewidywalnych schematów będzie czuło się bezpiecznie.
Pamiętaj aby posługiwać się jasnymi komunikatami. Dziecko nadpobudliwe nie słyszy ok. 50 % tego, co do niego mówisz i zapamiętuje ok. 50 % z tego co usłyszy. Ma także kłopoty z planowaniem i organizowaniem.
Nie każde dziecko, które jest impulsywne i nadruchliwe ma ADHD. Jednak jeśli wydaje ci się, że Twoja pociecha cierpi na taki syndrom, skorzystaj z profesjonalnej diagnozy i wsparcia jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Literatura:
1. "Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci" ,Tomasz Wolańczyk, Magdalena Skotnicka, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula, Warszawa, Komitet Ochrony Praw Dziecka, 2001.
2. "Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową", Paul Cooper, Katharine Deus, Warszawa, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2002.
Opracowała: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna
Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!
"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy.
Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu
Co trzeba zrobić?
Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy.
Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.
Do wygrania:
Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek - dostosujemy je do wieku uczestnika:) Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)
Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.
Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)
Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)
Jak Wam się podoba?
Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*
Najlepsze koktajle z ananasem + VIDEO
Zielone_koktajle, 22.01.2021
Pieczona wegetariańska papryka faszerowana
mamprzepis.pl, 22.01.2021
Ada, 21.01.2021
Rumieniec, czy róż do policzków?
Katarzyna Mróz, 20.01.2021
iwa643, 20.01.2021
Potrawka z kurczaka z ziemniakami
iwa643, 20.01.2021
Domowe rogaliki twarogowe na tłusty czwartek albo do lunchbo...
IzaGotuje, 20.01.2021
Katarzyna Mróz, 20.01.2021
Tygrysiaki, 20.01.2021
Wapń w diecie dziecka – co podawać zamiast mleka?
mamprzepis.pl, 19.01.2021
Makaron z łososiem i warzywami
iwa643, 18.01.2021