Czym jest ADHD?

Twoje dziecko ciągle psoci, jest roztargnione, rozdrażnione i nadmiernie ruchliwe? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o syndromie ADHD, czyli zespole nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.

Dla ADHD charakterystyczne jest występowanie takich objawów jak:

Nadruchliwość

• Impulsywność

• Zaburzenia koncentracji uwagi

• Agresja

Dziecko z ADHD często ma problemy z nawiązywaniem relacji w grupie, szybko się złości i popada w konflikty z innymi. Dziecko jest przez to bardzo osamotnione i czuje się nierozumiane przez otoczenie. U dziewczynek częściej występują zaburzenia koncentracji uwagi, zaś u chłopców nadpobudliwość ruchowa. Najczęściej objawy są widoczne już ok. 5-7 r. życia. Jednak do diagnozy często dochodzi dopiero, gdy dziecko rozpoczyna edukację szkolną.

Drogi rodzicu, pamiętaj, że dziecku z ADHD można pomóc! Przede wszystkim należy poświęcić mu dużo uwagi i zrozumieć sposób jego funkcjonowania. Dziecko z ADHD jest spragnione komplementów.

Chwal i nagradzaj je nawet za najmniejszą dobrze wykonaną rzecz. Takie czynności jak odrabianie lekcji jest dla dziecka z ADHD katorgą i często sam nie jest w stanie ukończyć zadania. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie potrafi się skoncentrować i rozprasza je nawet najmniejszy bodziec. Postaraj się pomóc dziecku podczas odrabiania prac domowych i zorganizuj mu otoczenie tak, aby panowała cisza i spokój.

Kolejna ważna reguła to konsekwencja, dziecko nauczone jasnych przewidywalnych schematów będzie czuło się bezpiecznie.

Pamiętaj aby posługiwać się jasnymi komunikatami. Dziecko nadpobudliwe nie słyszy ok. 50 % tego, co do niego mówisz i zapamiętuje ok. 50 % z tego co usłyszy. Ma także kłopoty z planowaniem i organizowaniem.

Nie każde dziecko, które jest impulsywne i nadruchliwe ma ADHD. Jednak jeśli wydaje ci się, że Twoja pociecha cierpi na taki syndrom, skorzystaj z profesjonalnej diagnozy i wsparcia jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Literatura:

1. "Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci" ,Tomasz Wolańczyk, Magdalena Skotnicka, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula, Warszawa, Komitet Ochrony Praw Dziecka, 2001.

2. "Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową", Paul Cooper, Katharine Deus, Warszawa, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2002.

Opracowała: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

W co ubrać dziecko do chrztu latem?

Katarzyna Mróz, 25.04.2024

Czy noworodki potrzebują zabawek?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Jak zrobić herbatniki maślane?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Czy kółka 92a są dobre?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Jak odświeżyć dziecięcy pokój?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jak zrobić dezodorant z ałunu?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jakie słoiczki do deserów?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jak kłaść dziecko na brzuszku?

Katarzyna Mróz, 22.04.2024

Jaką wysokość czapki dla dziecka?

Katarzyna Mróz, 22.04.2024