Czas podgórza, czyli weekend otwarcia Muzeum Podgórza w Krakowie

 
Już tylko kilka dni dzielą nas od otwarcia Muzeum Podgórza, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszczącego się w starym zajeździe Pod św. Benedyktem (ul.Powstańców Wielkopolskich 1/Limanowskiego 51). 
26 kwietnia 2018 r. po 955 dniach remontu oddamy w ręce podgórzan, krakowian i wszystkich zainteresowanych miejsce, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa stworzyło wspólnie z mieszkańcami Podgórza. Jest ono odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza kilka lat temu narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Podgórzanie przekazali nam wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień. Pragniemy, aby Muzeum Podgórza stało się miejscem otwartym, integrującym podgórzan, lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Działalność muzeum oraz prezentowanych w nim wystaw czasowych będą dotyczyć całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze. Jednak, jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej. 
Oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia o godz. 17.00 w starym zajeździe Pod św. Benedyktem (ul.Powstańców Wielkopolskich 1/Limanowskiego 51). 
Wraz z wystawą główną Miasto pod kopcem Kraka, tego dnia otwarta zostanie również wystawa czasowaWizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów. 
Jednak wspólnie z podgórzanami, krakowianami i wszystkim, którzy zechcą nas odwiedzić, pragniemy świętować przez cały weekend 27-29 kwietnia. 
W te dni Muzeum Podgórza będzie dostępne dla zwiedzających BEZPŁATNIE! 
Oprócz zwiedzania nowego muzeum w towarzystwie kuratora i współautorów wystawy głównej przygotowaliśmy dla Państwa wiele imprez towarzyszących, między innymi: spacery miejskie po Podgórzu, występ uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie, spotkanie ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL  oraz widowisko plenerowe Vivat Podgórze!, w wykonaniu Teatru KTO (Rynek Podgórski). 
W sobotę i niedzielę (28–29 kwietnia) w godz. 11.00–15.00 zapraszamy również na przejazdy zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu  Teatru „TO” i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa. 
Szczegółowy program weekendu otwarcia oraz informacje o Muzeum Podgórza i wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka znajdziecie tutaj. 
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! 

Informacja prasowa Muzeum Historycznego w Krakowie

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam