Co myślisz, co czujesz, kiedy mówisz o sobie: jestem mamą?

Ja od 10 lat jestem mamą, a ciągle łapię się czasem na tym, że myślę, że to wszystko nieprawda, że to wszystko mi się śni.
Ja, ta nieposkładana wariatka? Ja taka czasami bezradna, taka czasami nieśmiała, że kiedy mam zadzwonić do kogoś nieznajomego, to 10 razy biorę telefon do ręki i 10 razy go odkładam?
Ja, która nie potrafię i nie lubię gotować, ani piec? Ja, która najchętniej nie odkładałabym książki, tak lubię czytać?
Ja, która mam tyle wad i tyle strachów i obaw w sobie, która nie wiem tylu rzeczy i nie mam zdania w tylu sprawach?

Tak, to ja jestem mamą od 10 lat, to ja jestem odpowiedzialna od 8 lat za dwie małe istotki, wpatrzone we mnie, jak w obrazek.
To właśnie ja tłumaczę im świat, pokazuję, co dobre, co złe. To ja pomagam im pokonywać ich strachy, opatruję stłuczone kolana i łokcie, to ja z nimi rozwiązuję ich wielkie i małe problemy.
To ja tulę, kiedy dzieje im się krzywda, albo kiedy jest im smutno.
To ja czytam książki na dobranoc i śpiewam kołysanki. To ja pomagam odrabiać lekcje.

To nie jest sen, to dzieje się naprawdę.
Dopiero były fasolkami, dopiero wypowiadały po raz pierwszy to wyczekiwane:mama, a już kłócą się ze mną o to, że tej bluzki i tych spodni na pewno nie będą nosiły.
Dopiero pokazywałam im, jak pisać literkę a, już dzisiaj one tłumaczą mi co nacisnąć w moim telefonie, kiedy chcę nagrać filmik.
To przez nie zdarza mi się czasem płakać z bezsilności i to dla nich pokonuję mnóstwo przeciwności i własnych słabości, rezygnuję z siebie, żeby mogły być tym, kim zechcą, a przede wszystkim dobrymi, wrażliwymi ludźmi i żeby nie stała im się żadna krzywda.

I  nikt mnie czasem nie rozumie, nawet kochający tata, któremu moje obawy i wątpliwości czasem wydają się zabawne, bo twierdzi, że wyolbrzymiam. No, ale tata nie ma tej mojej kobiecej, matczynej intuicji i nie może stwierdzić, że dziecku coś na sercu leży, chociaż nic nie mówi.
No, ale gdyby nie tata, to pewnie często nie dałabym sobie rady. Jak wtedy, kiedy ciągły płacz  3 - miesięcznej wówczas córeczki wyprowadzał mnie z równowagi. Kochamy tatę.

Wisława Szymborska zapytała kiedyś z lekkim przerażeniem swojego sekretarza, Michała Rusinka, kiedy ten opowiadał jej o swoich dzieciach: "to kiedy Wy macie czas na swoje sprawy?"
Tak, mimo wielkiego szacunku do poetki, ktoś, kto nie jest rodzicem, nie zrozumie tego, jak udaje się to łączyć.
A jednak się udaje i mamy i swoje sprawy i swoje tajemnice i swoje pomysły i nawet niejednokrotnie się rozwijamy, żeby się nie zwinąć. To czary i magia, albo jak kto woli, cud.

Jestem mamą. Kiedyś nią nie byłam, od 10 lat jestem i będę nią już na zawsze. Bez względu na wszystko.
I nie zamieniłabym tego na nic.
 

A Ty?


Magda, www.zycie-jest-piekne.eu

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam