Chcemy być Rodzicami! Od czego zacząć?

Wiele par zastanawia się kiedy nadchodzi właściwy czas na starania o dziecko? Dla kobiety – biologicznie najlepszy czas na pierwsze dziecko wypada między 18 a 28 rokiem życia. Panowie mają o wiele więcej czasu (właściwie nie są ograniczeni czasowo). Jednak sama biologia to nie wszystko.

Niezmiernie istotna jest psychika zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Czy oboje są gotowi powitać na świecie nowe życie i wziąć za nie pełną odpowiedzialność? Tak ważna decyzja musi zapaść świadomie, a nie np. pod wpływem środowiska czy najbliższej rodziny. Decyzja starania się o dziecko nie może zostać podjęta przez jedną osobę – powinno to być starannie przemyślane przez oboje przyszłych rodziców. Jeśli jedno bardzo chce i wpłynie na decyzję drugiego – konsekwencje mogą być bardzo poważne: kłótnie i rozżalenie mogą w końcu doprowadzić do rozpadu związku.

Zaczyna się także zastanawianie, czy to właściwy czas ze względu na karierę zawodową i finanse. Czy chce się w jakimś sensie poświęcić swoje życie zawodowe dla dziecka? Czy stać nas będzie na zapewnienie mu godnego życia? By niczego mu nie brakowało? Po przemyśleniu tych wszystkich aspektów  i chęci obojga partnerów zaczynają się starania o dziecko. Wbrew pozorom – co potwierdza wiele par – zapłodnienie nie zawsze jest prostą sprawą. Jak wiadomo, najważniejszą rolę  odgrywa cykl owulacyjny kobiety – tzw. dni płodne (chociaż wielu lekarzy twierdzi, że tak naprawdę kobieta może zajść w ciążę w każdym momencie cyklu). Jedni mają więcej szczęścia - nie czekają długo na upragnionego potomka, inni muszą wykazać się ogromną cierpliwością, czasem nawet wspomaganą leczeniem farmakologicznym. Zdarza się nawet tak, że im bardziej się chce – tym jest trudniej.

Nie raz spotkać można opinię, iż dopiero po zaniechaniu usilnych starań, w momencie rezygnacji i odprężenia – udaję się! Miłość przyszłych rodziców, chęć ich obojga, by posiadać potomstwo i cierpliwość w staraniach są z pewnością najlepszym początkiem do powiększenia rodziny.

Autor: Basia, mama Celi

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam