Córka ma 20 miesięcy a bardzo mało mówi, gaworzy po swojemu. Bardzo się martwię. Dużo czytam jej książek, oglądamy obrazki, opowiadam co robię. Nie chcę jeszcze iść do specjalisty aby córki nie zrazić. Pomóżcie!

Anonymous's picture

Witam, myślę, że córeczka jest na tyle mała, że nie powinna się zrazić do specjalisty. Nie będzie za parę lat nawet tego pamiętała:)

Anonymous's picture

ja również sugeruję nie zamartwiać się na zapas, a udać się do specjalisty.

Anonymous's picture

Syn mojej koleżanki ma 10 lat i też zaczął późno mówić. Teraz w szkole ma problemy z nauką, niewyraźnie mówi, chodzi 2 razy w tygodniu do logopedy. Za późno zaczęli z nim pracować, ponoć najlepsze wyniki osiągają mniejsze dzieci, które dynamiczniej się rozwijają i lepiej wchłaniają informację.

Anonymous's picture

Warto zbadać małą, może mieć na przykład przerośnięty migdałek i nie słyszeć dobrze, a to uniemożliwia prawidłową naukę mówienia. Zawsze lepiej zbadać niż się zamartwiać. Powodzenia!

Anonymous's picture

Czy dziecko ma "spowolniony" Pani zdaniem rozwój tylko w tym obszarze? Dziecko w wieku 18-24 miesięcy powinno znać średnio około 20- 50 słów. Liczą się zwroty takie jak "am-am, tata, mama, hau, miau, baba" Wszystkie możliwe. Czy córeczka rozumie proste polecenia? Takie jak "podaj mi zabawkę (konkretną rzecz". Jeśli tak, proszę się nie martwić i a przede wszystkim nie porównywać rozwoju swojego dziecka do innych. Pozdrawiam, Anna Janiszewska (psycholog, www.liczedotrzech.pl)

mamapediatra's picture

Moja corka zaczęła mowić po 2 urodzinach. Wcześniej mówiła kilka pojedynczych słów. Mama. Tata. Daj. Nie. Po drugich urodzinach sie rozgadala i mówiła od razu bardzo wyraźnie i poprawnie :)

Anonymous's picture

Moja córka zaczęła dokładnie i wyraźnie mówić, gdy w wieku 2,5 roku poszła do przedszkola. Myślę, że do 3 lat spokojnie można zaczekać z wizytą u specjalisty. Może więcej kontaktu z rówieśnikami?