Rozmowa z Dorotą Smoleń - Mamą blogerką, inicjatorką akcji społecznej "Macierzyństwo bez lukru", autorką książki "Mamo dasz radę"

1. Witaj Doroto. Jesteś autorką dwóch blogow: Od-rana-do-wieczora.blog.pl i Czytam-dzieciom.blogspot.com oraz współautorką  Dwiechochelki.pl
Od jak dawna prowadzisz blogi? Od czego się zaczęła Twoja przygoda z blogowaniem? Czy pamiętasz ten moment, kiedy poczułaś, ze zaczniesz pisać?

Jestem jednym z dinozaurów blogosfery, bo zaczęłam pisać bloga w 2003 roku. Wcześniej czytałam blogi, których oczywiście było dużo mniej niż teraz, moimi idolkami były Barbarella i Sistermoon. Kiedy założyłam pierwszego bloga, od-rana-do-wieczora, poczułam się jakbym wstąpiła do elitarnego klubu. Drugiego bloga czytam-dzieciom założyłam, gdy postanowiłam zbierać w jednym miejscu recenzje przeczytanych książek, dzielić się z czytelnikami opiniami na ich temat. A blog kulinarny to wspólna inicjatywa moja i Ani Lewandowskiej, przyjaciółki poznanej za pośrednictwem bloga. Jako Dwie Chochelki prezentujemy czytelnikom sprawdzone przepisy na różne pyszności.

2. Czym dla Ciebie jest blogowanie?

Blogowanie to bardzo przyjemna rzecz ale też pożyteczna. Wyrabia styl pisania, motywuje do systematyczności, bo są czytelnicy, komentatorzy. Pisanie pamiętnika nie daje tej frajdy.

3. Czy prowadzenie bloga pomaga w byciu Mamą. Czy wręcz odwrotnie zabiera zbyt dużo czasu?

Blogowanie to bardzo wciągające hobby, zdarzało mi się więc włączyć dzieciom bajkę i pisać w tym czasie notkę na bloga, choć generalnie piszę w nocy, gdy chłopcy już śpią.

4. Wszystkie Mamy blogerki wiedzą o pięknej akcji „Macierzyństwo bez lukru”, którą zorganizowałaś. Opowiedz nam więcej o tej inicjatywie.

Macierzyństwo bez lukru” to projekt antologii matek-blogerek, który ma na celu pomoc dla Mikołajka, ciężko chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Trzydzieści popularnych blogerek przekazało swoje teksty o macierzyństwie prawdziwym, odległym od tego, co serwują nam reklamy, bez upiększania, bez lukru. Myślę, że każda mama odnajdzie tutaj echa swoich wyborów, wątpliwości, dylematów. Przygotowałyśmy zbiór, który można nabyć w formacie e-booka, przekazując dowolną darowiznę na rzecz Mikołajka. W grudniu 2011 antologia ukazała się drukiem w formie broszury załączonej do czasopisma „Czas Kultury”, można kupić ją w Empiku i w sklepie internetowym wydawcy.

5. Gratulujemy wydania Twojej pierwszej książki! Skąd wziął się pomysł na napisanie książki?

Wanda Stompór, właścicielka wydawnictwa Pestka, zaproponowała mi napisanie poradnika dla mam. Wahałam się trochę, bo nie czuję się kompetentna, by komuś radzić, ale pomyślałam, że mogę zebrać swoje doświadczenia i przedstawić je nie jako bezstronny autorytet, lecz z osobistego punktu widzenia. Piszę o rzeczach, które mi sprawiają trudność i o tym, jak sobie z nimi radzę, o tym jak chciałam być idealną matką, jak zmieniałam poglądy, jak przedobrzyłam z nadmiarem atrakcji, kiedy uciekam się do przekupstwa – o sprawach dobrze znanych każdej mamie.

6. Jak długo pisałaś książkę?

Dwa miesiące – przez tydzień intensywnie, bo byłam sama w domu, a później głównie wieczorami i gdy dzieci były w szkole i przedszkolu. Koncepcję opracowałyśmy z panią Wandą wcześniej, zatem była to systematyczna realizacja ustalonego planu.

7. Co doradziłabyś Mamom, które zaczynają swoją przygodę z blogowaniem?

Piszcie, zapisujcie te drobne, ulotne chwile z życia Waszych dzieci, bo one uciekają bezpowrotnie. Gdyby nie blog, nie pamiętałabym, jakie było pierwsze zdanie Piotrusia albo jak śmiesznie wymawiał głoski, kiedy miał dwa lata. Zapisuję anegdoty, scenki, wycinki po to, żeby za parę lat mieć co wspominać. Czasami wieczorem czytam mężowi zapiski z pierwszych lat życia naszych synków i oboje nas to rozczula.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy kolejnych literackich sukcesów!

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Nosidła marki Tula

Maminka Gadzet, 07.05.2021

Pierwsze wakacje Guzika

igomama, 07.05.2021

Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką

Madka roku, 07.05.2021

Pikantne żeberka barbecue

bistromama, 06.05.2021

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

RozszerzanieDiety, 05.05.2021

Placuszki z cukinii

RozszerzanieDiety, 04.05.2021