Orkan Depresja. Rodzice nastolatkow, Nastolatkowie 16+ - przeczytajcie!

Wciągnęłam się. Kwarantanna rzeczywiście pozwala się wyciszyć. Czytam po pracy. Piątek wieczór, żadnych planów.

Mój syn co prawda jeszcze nie jest nastolatkiem, ale już blisko. Zbliża się  ten wrażliwy okres i to wielkimi krokami! Jak bardzo bym chciała być dla niego wsparciem podczas dorastania, a nie dodatkową przeszkodą w tym okresie nieuchronnych turbulencji.

Warto się przygotować. Dowiedzieć się więcej na ten temat, przypomnieć jak to było kiedyś samemu, walczyć z hormonami i z niezrozumieniem swoich emocji.

Borys, główny bohater książki cierpi na depresję. Już od małego czuł się smutny i inny, a po odejściu ojca stan zaczął się pogłębiać. Matka, jak to matka, dwoi się i troi, aby podołać obowiązkom, ale coś jest nie w porządku. Zbyt często syn jest zamyślony, zbyt często kłamie, jest blisko, ale tak naprawdę jest nieobecny.

Czytam te słowa i jako matce serce ściska mi się z żalu, jak wiele obowiązków ma kobieta i jak wszystko wymyka się jej kontroli. Jest ciężko samemu wychowywać dziecko. 

Do prawie wszystkiego potrzeba dwojga. Co dopiero wychowanie potomka. Jak dobrze, że mamy coraz więcej świadomych ojców. Jak wielu tragedii można by było uniknąć, gdyby dzieci mogły zawsze liczyć na swoich rodziców, niezależnie od tego, czy rodzice są razem czy nie. Trudna lektura, ale potrzebna. Silna i prawdziwa, zmusza do myślenia i uczy wrażliwości.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Egmont.

Autorką jest Ewa Nowak - z wykształcenia pedagog terapeuta. Obecnie na rynku dostępnych jest już niemal trzydzieści książek jej autorstwa. W 2009 roku powieść Pajączek na rowerze otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Również w 2009 roku powieść Bardzo biała wrona została uhonorowana tytułem Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Nosidła marki Tula

Maminka Gadzet, 07.05.2021

Pierwsze wakacje Guzika

igomama, 07.05.2021

Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką

Madka roku, 07.05.2021

Pikantne żeberka barbecue

bistromama, 06.05.2021

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

RozszerzanieDiety, 05.05.2021

Placuszki z cukinii

RozszerzanieDiety, 04.05.2021