"A gwiazdy niech płoną" - powieść o nastolatkach w żałobie i nastolatkach-samobójcach

Jeszcze wczoraj nasz maluszek słodko spał tuląc się w naszych z mężem ramionach, a już dzisiaj jest nastolatkiem. Czeka nas kolejny etap rozwoju, bardzo ważny, wymagający i odpowiedzialny.

Podczas dorastania system nerwowy i procesy umysłowe u nastolatków są w intensywnej fazie przemiany, i na tym etapie przede wszystkim kierowane są hormonami i emocjami, przyczynowo - skutkowe zależności nie są w pełni ukształtowane, stąd tak często podejmowane są impulsywne, dla nas "bezmyślne" działania, które nieraz prowadzą do nieodwracalnych tragedii:(

Każdy z nas zna taką historię... W mojej szkole, w ciągu miesiąca straciliśmy dwóch nastolatków, koleżanka zginęła w nocnym "wyścigu samochodowym", a kolega popełnił samobójstwo. Jako dorośli wiemy, że  często wystarczy jedna szczera rozmowa lub chociaż jedna empatyczna osoba w otoczeniu, która wysłucha, doda otuchy, wystarczy tylko tyle i aż tyle, aby zapobiec tragedii. Nie zawsze taka osoba jest w pobliżu, nie zawsze może odebrać telefon i wysłuchać...

WIelu nastolatków tak naprawdę żyje w smutnym i zamkniętym środowisku, którego nie rozumieją, nie czuja miłości od rodziców co wcześniej kiedy byli mali, nie wiedzą też jak się wpasować w tym ogromnym świecie, jak znaleźć swoją drogę, tyle mają presji, a tak mało zrozumienia i wsparcia! Mało tego, że mają koszmar hormonalny i mętlik w głowie i ciałach, to jeszcze rodzice ustawiają wysoko poprzeczkę i ciągle krytykują. Do tego dochodzą nieporozumienia z rówieśnikami w szkole, pierwsze zawody miłosne...

Książka "A gwiazdy niech płoną" - dobitnie przedstawia świat widziany z perspektywy nastolatków, borykających się samotnie ze swoimi emocjonalnymi problemami. Opowiadana jest w niej historia o piętnastoletnim Nathanie  i jest próbą zrozumienia motywacji nastoletnich samobójców, jak również jest rozliczeniem autorki z prywatnymi traumami oraz… lekturą niosącą upragnione katharsis. Jest to książka ważna, mądra, z pełnym empatii spojrzeniem na dramatyczne wybory nastolatków. 

"Świat piętnastoletniego Nathana wali się w gruzy, gdy jego starszy brat popełnia samobójstwo. Al miał przed sobą wspaniałe perspektywy, był utalentowany i kochał życie. Dlaczego więc się zabił? Dręczony tym pytaniem, Nathan postanawia zagłębić się w śledztwo dotyczące ostatnich miesięcy życia brata. Jego drogi krzyżują się wtedy z Megan – szkolną przyjaciółką Ala. Wspólnie zaczynają odkrywać tajemnice, które doprowadziły do samobójstwa. Czy jednak będą w stanie zmierzyć się mroczną prawdą, do której dotrą?"

Polecam każdemu rodzicowi zgłębić ten temat, aby wiedzieć jak reagować i jak wspierać w trudnych chwilach swoich nastolatków. Bo to jest nasz obowiązek dbać o nich, pomóc dorosnąć i stać się pewnymi siebie dorosłymi ludźmi.

Książka została wydana przez Wydawnictwo YA! i możecie zamówić ją tutaj.

Komentarze Facebook

Najnowsze

Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam