FATMOOSE - huśtawki i place zabaw w skandynawskim stylu. Elementy zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka

Fantazyjne place zabaw FATMOOSE to skandynawski design i modułowe systemy, które pozwalają konfigurować elementy do zabawy w wielu wariantach. Są one przeznaczone do prywatnego użytku i pasują do każdego ogrodu.

Różne możliwości konstrukcyjne i duży wybór rozszerzeń, takich jak: zjeżdżalnie, drabiny, huśtawki lub ścianki wspinaczkowe, można mocować pojedynczo w różnych miejscach placu zabaw.
Daje to nieskończenie wiele propozycji i opcji do zabawy według indywidualnych upodobań dziecka.

Elementy zabawy dla dzieci różnych kategorii wiekowych mają ogromne znaczenie dla rozwoju. Warto poznać jakie potrzeby dziecka spełniają zewnętrzne place zabaw.

1. Huśtanie, kołysanie i bujanie to podstawowe czynności na placu zabaw, które ćwiczą utrzymanie równowagi, uczą dziecko świadomości ciała, a także pozwalają ćwiczyć drobne zdolności motoryczne, np. poprzez chwytanie łańcucha.

Istnieje bardzo wiele różnych typów huśtawek, kierując się ich wyborem należy wziąć pod uwagę temperament malucha, a także liczbę dzieci, które będą najczęściej brały udział w zabawie, w takich przypadkach są specjalne podwójne huśtawki.

Huśtawka dla dzieci tradycyjna i kubełkowa pomaga rozwinąć ogólne zdolności motoryczne (ruch, równowaga, koordynacja ciała), u większych dzieci nawet wtedy gdy wyskakują z huśtawek;)

Huśtawki typu bocianie gniazdo mogą pomieścić wiele dzieci jednocześnie, umożliwiają dzieciom cieszenie się płynnym ruchem wahadłowym.

Mega huśtawki hamakowe mają łagodny kołyszący ruch, który działa kojąco. Ten ruch kołysania przywraca równowagę i pomaga dzieciom się zrelaksować i wyciszyć.

Dzieci uwielbiają także huśtawki okrągłe, które pozwalają kręcić się w kółko na stojąco, jak i na siedząco. Takie ruchy umożliwiają dzieciom ćwiczyć swoją siłę i koordynację

2. Wspinanie się po drabinkach, siatce, ściance wspinaczkowej wspomaga rozwój równowagi, zręczności i zwinności u dzieci.

Użycie trapezów i kółek gimnastycznych pomaga budować siłę mięśni, wytrzymałość i kontrolę postawy.

Wspinaczka szczególnie pomaga budować ogólne i drobne zdolności motoryczne, poprawia układ przedsionkowy, zdolności motoryczne percepcyjne, takie jak świadomość przestrzenna i kierunkowa oraz wyostrzanie umiejętności percepcji wzrokowej. Wspinaczka pomaga uświadomić dzieciom kierunek - w górę, w dół, w lewo, w prawo. Zachęca do rozwiązywania problemów i przewidywania, co się wydarzy.

Układ przedsionkowy, zwany także zmysłem równowagi jest niezwykle ważny w rozwoju dziecka i ma bardzo duże znaczenie w procesie uczenia się. Jest on powiązany z układami sensorycznymi ludzkiego organizmu i ma swój udział w utrzymywaniu  właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.

3. Zabawy sensoryczne zachęcają dzieci do korzystania z jednego lub więcej zmysłów, stymulując wzrok, dźwięk, węch, dotyk, smak, równowagę i ruch. Stymulują połączenia nerwowe, które wspierają procesy uczenia się, logicznego myślenia i rozwoju kreatywności, a także wspierają rozwój mowy, rozwój poznawczy, umiejętności motoryczne drobne, rozwiązywanie problemów i rozwój społeczny.

Do takich zabaw zaliczamy oczywiście wszelkie kreatywne zabawy w piaskownicy i przy pomocy dodatkowych akcesoriów, które łatwo można dołączyć do każdego placu zabaw.

Mogą to być:

Instrumenty muzyczne lub zabawki z elementami dźwiękowymi (np. dzwon), które wzbudzają naturalną ciekawość u dziecka: “Jakie dźwięki wydaje ten instrument lub zabawka? Jak mocno lub delikatnie mogę uderzyć aby usłyszeć muzykę?” Słuchanie dźwięków pomaga rozwinąć układ słuchowy dziecka, a wibracje zwiększają doznania zmysłowe.

Dzieci uwielbiają także zabawy z kołem sterowym, workiem bokserskiem, megafonem, wciągarką piasku z wiaderkiem, rurą strażacką, lornetką, peryskopem, tablicą do pisania lub malowania. Wszystkie wymienione zabawki i wiele innych rozwijają wyobraźnię u maluchów, która bardzo się przyda w dorosłym życiu, między innymi do rozwiązywania problemów.

Zabawy na świeżym powietrzu na placu zabaw dają nieograniczone możliwości zabawy, rozwijają bardzo istotne nawyki społecznych interakcji i rozwoju inteligencji i funkcji poznawczych.

Do niewątpliwych zalet zalicza się zabawę we własnym ogródku, która zapewnia dużo bezpieczeństwa, swobody i nieograniczone pokłady wyobraźni na wyciągnięcie ręki. Poza tym dziecko jest zawsze pod czujnym okiem członków rodziny.

Podsumowując warto systematycznie zachęcać dzieci do zabawy na placach zabaw o różnych porach roku.

Niech zabawy na świeżym powietrzu zawsze będą radosne i bezpieczne! :)

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Nosidła marki Tula

Maminka Gadzet, 07.05.2021

Pierwsze wakacje Guzika

igomama, 07.05.2021

Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką

Madka roku, 07.05.2021

Pikantne żeberka barbecue

bistromama, 06.05.2021

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

RozszerzanieDiety, 05.05.2021

Placuszki z cukinii

RozszerzanieDiety, 04.05.2021