Czy dorośli też mogą się obrażać?

Ostatnio wydarzyła się sytuacja, która sprawiła, że czuję się obrażona na pewną osobę, a nawet 2;)

Jednoznacznie to uczucie mnie męczy. Zaczęłam się zastanawiać, czy powinnam to olać, bo przecież nie jestem infantylną osobą, czy myśleć o tym cały czas, a może udawać, że tak naprawdę jestem wspaniałomyślną dorosłą osobą, której takie błahe uczucia nie dotyczą? Haha nic z tego!

Postanowiłam jednak coś z tym zrobić. Nie da się zamieść śmieci pod dywan i udawać, że nic tam nie ma. Jak zawsze w takiego typu sytuacjach postanowiłam więcej się o tym dowiedzieć, zaczerpnęłam wiedzę z psychologicznych stron, poradników, filmów na YouTubie i co się okazuje...

A więc okazuje się, że jest to najnormalniejsze uczucie na świecie z którym nie należy walczyć tylko bardzo dokładnie się przyjrzeć (oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacjach, gdy to się zdarza notorycznie!). 

Obrażanie się pokazuje, że granice osobiste zostały naruszone, lub pewne potrzeby nie zostały spełnione.

Jeżeli tak się czuję, oznacza to, że mam prawo tak się czuć i to jest sygnał, aby nad tym uczuciem świadomie popracować. Co można zrobić?

Pierwsze. Wyraźnie zakomunikować swoje odczucia, co się wydarzyło i dlaczego tak się poczułam. Usłyszeć drugą osobę. Spróbować znaleźć rozwiązanie.

Jeżeli wyraźnie komunikujemy, a komunikat pozostaje bez odpowiedzi jest drugie wyjście: należy się na jakiś czas zdystansować od osoby, która sprawia że czujemy się źle.
Taki dystans pozwala też zastanowić się nad swoim własnym zachowaniem, a druga osoba także będzie miała przestrzeń do przemyślenia czy jest szansa aby tą sytuację naprawić.

Gdy obie osoby są myślące, świadome, mają dobre chęci i zależy im na tym, aby stosunki się polepszyły oczywiście znajdzie się rozwiązanie i porozumienie nastąpi. A jeżeli nie?
Być może w takim przypadku należy szukać takich osób z którymi można będzie łatwiej się dogadać, a nie tracić swojej energii na kogoś kto nie słucha, nie słyszy, nie próbuje zrozumieć i coś zmienić? 

Co o tym sądzicie?

:)
 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Nosidła marki Tula

Maminka Gadzet, 07.05.2021

Pierwsze wakacje Guzika

igomama, 07.05.2021

Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką

Madka roku, 07.05.2021

Pikantne żeberka barbecue

bistromama, 06.05.2021

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

RozszerzanieDiety, 05.05.2021

Placuszki z cukinii

RozszerzanieDiety, 04.05.2021