Urlop rodzicielski i wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Wszyscy wiemy że urlop rodzicielski jest przeznaczony dla osób chcących powiększyć rodzinę. Jednak jak się do takiej przerwy od pracy przygotować? Jak spełnić wymogi formalne, jakie papiery są do tego potrzebne? W poniższym artykule odpowiem na te, oraz inne pytania.

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Długość urlopu rodzicielskiego skaluje się zależnie od ilości dzieci urodzonych w trakcie danego porodu. Trzeba tu też zaznaczyć, że istnieje różnica pomiędzy urlopem macierzyńskim a rodzicielskim. Te dwa są ze sobą błędnie utożsamiane jako takie same. Sama do niedawna miałam mętne pojęcie o tym fakcie! Podstawowym rozróżnieniem jest sama długość tych urlopów. Macierzyński trwa 20 tygodni w wypadku urodzenia jednego dziecka, aż do 37 tygodni gdybyście jakimś cudem urodziły piątkę lub więcej dzieci.

Z kolei urlop rodzicielski trwa od 32 tygodni przy jednym noworodku do 34 gdy urodzimy dwójkę lub więcej potomków. Rodzice mogą ubiegać się o urlop rodzicielski jeżeli chcą – rozpocznie się on po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Prawo związane z tym niedawno się zmieniło, i z pewnością warto być na bieżąco z tym, ile przysługuje nam urlopu po porodzie! Dodatkowo, co ważne, urlopy należy zaczynać bezpośrednio jeden po drugim.

Komentarze Facebook