Metoda kija i marchewki w wychowaniu dzieci

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko wyrosło na porządnego człowieka. Oczywiście nie wszystko zależy od samych opiekunów, jednak na początku to oni mają obowiązek odpowiednio ukierunkowywać swoje dziecko tak, by mogło ono w sposób poprawny funkcjonować w społeczeństwie. Wielu rodziców w procesie wychowania pociechy korzysta z intuicji, inni natomiast starają się kierować różnymi popularnie stosowanymi metodami. Jedną z metod jaka obecnie króluje w wielu domach, jest metoda kija i marchewki.

Czym jest kij, a czym marchewka?

Metoda ta o dość osobliwej nazwie, skrywa za sobą bardzo standardowe elementy wychowania dziecka. Kij wyobraża tutaj reprymendy bądź też kary, które otrzymuje dziecko za niewłaściwe zachowanie. Marchewka natomiast stanowi odpowiednik pochwał oraz zachęt, które są udzielane dziecku.

Oczywiście metoda ta powinna być stosowana w domu na zasadzie równoważni. Dziecko nie powinno być bezustannie karcone, ponieważ wówczas może stracić ono chęć do wykonywania jakichś zadań, jeśli ostatecznie gdy kończą się one niepowodzeniem, jest ono karane. Wiele pociech traktowanych zbyt surowo, zaczyna także ukrywać sporo rzeczy przed swoimi rodzicami. Mogą być to informacje na temat niepowodzeń w szkoleń czy też złych ocen.

Komentarze Facebook