Dzieci i zwierzęta – przyjaźń na całe życie

Jeżeli wasze dziecko zaczyna marzyć o własnym zwierzątku i prosi was, żebyście kupili mu psa, kota, a nawet żółwia, to warto zastanowić się nad tym pomysłem. Zwierzę wymaga czasu i uwagi ze strony rodziców, ale jego pozytywny wpływ na rozwój dziecka jest tak duży, że o ile macie takie możliwości, to poważnie rozważcie adopcję zwierzęcia.

Dlaczego warto aby dziecko wychowywało się w domu gdzie są zwierzęta?

Zwierzę w domu to szereg zalet dla wszystkich domowników oraz dla małego człowieka. Jeżeli adoptujemy psa, to znacząco polepszymy kondycję całej rodziny, ponieważ pies wymaga regularnych, długich spacerów. To zaszczepi w dziecku chęć do pieszych wędrówek i wzmocni jego więź ze zwierzęciem. Nie bójmy się bakterii i drobnoustrojów gromadzących się w sierści i na psich łapach – kontakt z nimi wzmacnia odporność organizmu dziecka. Pies w domu polepsza też kontakty wszystkich członków rodziny. A przede wszystkim zwierzątko domowe, nawet takie malutkie jak chomik albo mysz jest wspaniałym towarzyszem i przyjacielem dla dziecka, szczególnie gdy to jest „jego” zwierzątko.

Czego opiekowanie się zwierzątkami nauczy dziecko?

Lepsza socjalizacja z rówieśnikami

Dziecko wychowujące się ze zwierzęciem lepiej radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. Czworonożny przyjaciel buduje w dziecku poczucie własnej wartości, zwiększa samoocenę, a także jest pretekstem do wyjścia na dwór i poznania innych dzieci.

Komentarze Facebook