Chłodnik z ogórków gruntowych, z ziemniakami (wegański)

Czy w moim rodzinnym domu jadało się chłodniki? Nie pamiętam, może w zamierzchłych czasach. Ta zupa powstała z potrzeby wykorzystania nadprogramowych ogórków i aż dziwne, że wcześniej tego sposobu nie wymyśliłam, bo łączy w sobie smaki mojego dzieciństwa.
Ziemniaki (odsmażane) ze śmietaną nauczyłam się jeść u kolegi w domu, jeszcze za czasów przedszkolnych. Rodzice nie byli z tego powodu zadowoleni, zwłaszcza że w moim wydaniu to była raczej tona śmietany z dodatkiem ziemniaków i to przy każdej możliwej okazji. Kilka lat później, od mamy innego kolegi dowiedziałam się, że moje ulubione pierogi ruskie także można jeść ze śmietaną! Tak, wszędzie śmietana. Kolejnych kilkanaście lat później, gdy sama zaczęłam dbać o zdrowsze odżywianie i próbowałam wprowadzać więcej warzyw do diety mojej i Meża, często do białego sera dodawałam startego ogórka, bo na kanapce Męża nie miał szans się znaleźć. Pamiętam, że to połączenie spotkało się wtedy z wielkim zdziwieniem Kuzyna ale i aprobatą po spróbowaniu tego dziwa.
Kwaśny twaróg z kwaśną śmietaną i ogórkiem. Ziemniaki z kwaśną śmietaną. A tutaj? Kwaśna maślanka z ogórkami i ziemniakami. Czyli wszystko po staremu.

Komentarze Facebook