Spowiedź matki mało-idealnej ...

O wielu rzeczach nie mówi się przyszłym matkom. Karmimy się/ karmią nas wyidealizowaną wizją szczęśliwej rodziny z reklam tv. I choć oczywiście w macierzyństwie czy tacierzyństwie miłość dominuje, a szczęśliwych chwil jest dużo, to kiedy przychodzą złe i trudne - często nie wiemy co zrobić.

Czy to z nami coś jest nie tak? Jak to możliwe, że w naszym domu panuje chaos, wrzaski, krzyki, bunty, złość, czasem brzydkie słowa czy bałagan... A miało być tak pięknie! Samej jest mi ciężko pogodzić się z tym, że moje dzieci się kłócą, krzyczą, czasem nawet próbują bić, córka pyskuje (ma 8 lat, matko co będzie jak będzie miała 18...), a syn ryczy czasami z byle (w moich oczach) powodu (przecież ogórek miał być w łódeczki, nie w plasterki.... łyżeczka ze misiem, nie z królikiem... koszulka czerwona albo nie pójdzie do przedszkola... i masz ci los histeria). I ja - krzycząca na nich, denerwująca się, czasem nawet wymsknie mi się brzydkie słowo.

Pamiętam jak moja mama na mnie wrzeszczała - za skarby świata nie chciałam taka być... a jestem! Nie chcę by moje dzieci pamiętały mnie jako wrzeszczącą matkę. Ale nie zawsze potrafię sobie z tym poradzić, a potem mam wyrzuty sumienia... Czasami tak niewiele trzeba, żeby wyprowadzili mnie z równowagi. Sama nie wiem dlaczego... Mam spokojną pracę, którą lubię, męża, który dba o nas i kocha, dzieci, które są moim szczęściem.... Mimo tego tyle we mnie złości, rozczarowania, obaw.

Tak bardzo jestem zestresowana, że moja odporność spadła prawie do zera, ciągle coś łapię, mimo, że zdrowo jem i dbam o siebie. Moja lekarka mówi, że co druga matka ma nerwicę, ale o tym się nie mówi. A za tym idą inne problemy, np. zdrowotne. W moim przypadku chyba szkodzi mi wrodzony perfekcjonizm i to, że ciągle czymś się martwię (czy wszystko spakowane, czy wizyty do lekarza umówione, kontrole, wydarzenia szkolno- przedszkolne, czy dobrze ubrani, czy nic im się nie stanie...).

Walczę z tym, próbuję się wyluzować, ale to nie jest proste. Zawsze staram się wszystko robić na 100%, i to na 100% dobrze. Ale macierzyństwo tego nie wymaga... Ostatnio nie spakowałam córce zeszytu do religii i... świat się nie zawalił. Nie mówię o totalnej olewce, ale o świadomości, że my matki nie musimy być idealne. I tym podsumowaniem kończę, mając nadzieję, że uda mi się wprowadzić je w życie!

Jagoda

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Nosidła marki Tula

Maminka Gadzet, 07.05.2021

Pierwsze wakacje Guzika

igomama, 07.05.2021

Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką

Madka roku, 07.05.2021

Pikantne żeberka barbecue

bistromama, 06.05.2021

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

RozszerzanieDiety, 05.05.2021

Placuszki z cukinii

RozszerzanieDiety, 04.05.2021