"Prawidła Życia" Janusza Korczaka. Książka oparta na doświadczeniu wieloletniej pracy wybitnego pedagoga z dziećmi

Janusz Korczak to wybitny pedagog, lekarz, pisarz i działacz społeczny.
Znamy i pamiętamy wszystkie jego dokonania na rzecz dzieci. "Nie ma dzieci - są ludzie" - mawiał Janusz Korczak.
"Prawidła życia" to książka o codzienności małych i dużych ludzi.
Korczak przekazuje w niej całą swoją wiedzę o życiu, o dziecku.
Pierwsze wydanie książki ukazało się pod koniec 1929 roku.
Korczak, pisząc je, był już dojrzałym pedagogiem. Miał za sobą ponad 17 lat pracy w Domu Sierot oraz wiele lat praktyki lekarskiej. Chciał napisać książkę, która płynęłaby z jego głębokiego doświadczenia opartego na wieloletniej pracy z dzieckiem. "Przecież ważne, by człowiek starszy powiedział, co wie, i ułatwił młodszym rozumienie życia" - stwierdzał Autor.

Czytając książkę robi się na sercu ciepło i spokojnie. Myśli i forma wypowiedzi Autora nie narzucają nic na siłę czytelnikowi, tylko opisują i przybliżają nam fascynujący świat dziecka.

Wybrane cytaty z książki Janusza Korczaka "Prawidła Życia":

Jak ma się zmartwienie i wie się dlaczego, wtedy nie tak przykro. I dlatego zmartwienia młodych ludzi tak bardzo bolą, że nie wiedzą dlaczego.

Czasem myśli człowiek, że chciałby inaczej niż jest. Niby zazdrości, że lepiej tamtemu. Ale naprawdę, rzadko kto chce sam być inny, inną mieć mamę i mieszkać gdzie indziej. Nie chce, żeby było zupełnie inaczej. Pragnie trochę zmienić, poprawić. Zresztą różni są ludzie: jeden bardziej się przywiązuje, drugi mniej.

Wydawnictwo: Agencja Edytorska Ezop

Autor książki: Janusz Korczak (1878-1942)

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam