Natalia, Natalcia, Nata

Natalia to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa dies natalis (dzień narodzin).

Jest to imię żeńskie, pochodzące z męskiego imienia Natalis.

Natalia to ta, która oczekuje ponownych narodzin w życiu pośmiertnym. W Polsce imię jest notowane od XIV wieku. W dawnych czasach imię to prawdopodobnie spolszczone zostało na Nawojka.

Zdrobnienia tego imienia to Nacia, Nastusia, Natalcia, Nata, Natala, Natalka, Natka, Natusia, Natuś. Imię to w Polsce najczęściej nadawano w latach 1997-2006.

Patronem mojej córki jest Święta Natalia, męczennica. Żyła w III wieku, za czasów Dioklecjana. Była opiekunką grupy chrześcijan w Nikomedii. Po ich męczeńskiej śmierci zamieszkała w Konstantynopolu i tam zmarła. Drugą patronką jest św. Natalia z Toledo.

Bardzo lubię aforyzmzwiązany  z imieniem mojej córki, który brzmi: Najlepsza jest Natalia, przynajmniej zna realia.

Od urodzenia puszczam jej muzykę Natalii Oreiro, którą uwielbia. Świadczy o tym zapał do tańca jak tylko usłyszy jej utwory. To takie urocze, wierzcie mi na słowo :-)

Moja córeczka obchodzi imieniny 27 lipca, ale także Natalie świętują 26 sierpnia i 1 grudnia.

Z ciekowostek, imię Natalia zajmuje 8 miejsce na liście najczęściej nadawanych imion w Polsce. 5 miejsce wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek. 30% dziewczynek urodzonych po 2004 roku ma na imię Natalia.

 

Autorka: Zakochana Mama - Agnieszka

Chcesz podzielić się własną historią?

Spisz swoją opowieść i wyślij na adres redakcji.

Opublikowana historia będzie inspiracją dla rodziców poszukujących imion dla swoich maluszków:)

Komentarze Facebook

Najnowsze

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam