Dziecko jako skuteczne lekarstwo na uratowanie związku?

Powodów, dla których chcemy mieć dziecko jest mnóstwo: od instynktu macierzyńskiego do desperacji.

Jeśli w związku wszystko jest w porządku, pojawienie się dziecka zazwyczaj umacnia więź.

Choć oczywiście nie zawsze - są pary, które rozstają się niedługo po pojawieniu się potomka. Ale dzisiaj nie o tym.

Kobiety decydują się na zajście w ciążę, by złapać lub utrzymać przy sobie mężczyznę

Zakochanym kobietom czasami wydaje się, że mężczyzna po pojawieniu się dziecka wydorośleje, obudzą się w nim opiekuńcze odruchy i uczucia. Mogą się jednak przeliczyć - on ma ciągle wybór - jeśli ma odejść - zrobi to. Może też zostać - na zawsze, lub tylko na chwilę.

Jeśli odejdzie - kobieta zostanie sama z dzieckiem, teoretycznie ma wybór: może je np. oddać, ale 90% matek by tego nie zrobiło. A jaki wybór ma dziecko? Żaden…

Wspólna decyzja zajścia w ciążę w momencie kryzysu małżeńskiego nie zawsze jest gwarantem udanego związku

Są też związki, które w momencie kryzysu wspólnie decydują się na potomka (pierwszego lub kolejnego, np. po wielu latach), łudząc się, że jego pojawienie się poprawi ich relację. Jeżeli taka para, która zdecyduje się na dziecko by ratować związek , działa z przekonania, że jego pojawienie się coś zmieni między nimi – ma rację - zmieni się bardzo wiele i będzie to wymagać jeszcze większej dojrzałości i odpowiedzialności niż dotychczas.

Jeżeli jednak między partnerami nie układa się najlepiej, powinni zastanowić się, czy będą w stanie przetrwać próbę, jaką będzie opieka nad niemowlęciem i stworzenie dla niego domu.

Kiedy pojawia się dziecko, często nawet najbardziej udane związki przechodzą kryzys

Jednak im często uda się pokonać kryzys. W mniej udanych lub nieudanych mężczyzna lub kobieta przestają zauważać siebie i skupiają się tylko na dziecku. Żyją obok siebie, kłócą się lub ignorują. Często zostają razem "ze względu na dziecko". Odraczają to co nieuniknione.

Ale dziecko, nawet maleńkie, czuje emocje rodziców, a kiedy podrośnie - zacznie zauważać złość, agresję lub obojętność. A najgorsze będzie, gdy samo zacznie obwiniać się o rozpad związku rodziców, lub gdy oni zaczną to robić.

Nie będziemy tutaj oceniać podejmowanych decyzji. Warto jednak zwrócić uwagę, że dziecko to istota ludzka - ma emocje i uczucia. Nie powinno być środkiem do celu!

Jeśli związek jest w złej kondycji i ma się rozpaść - pewnie tak będzie.

Szczera rozmowa to początek drogi do rozwiązywania konfliktu

Psychologowie radzą, by partnerzy - widząc problemy - usiedli i zaczęli ze sobą rozmawiać, zastanowili się, w czym problem i czy są w stanie go rozwiązać.

Takie tematy, jak dziecko dla ratowania związku, lub relacje osób, które przeżyły rozpad związku są często poruszane np. na blogach. Są to przeważnie bardzo przejmujące historie.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam