Dziecko jako skuteczne lekarstwo na uratowanie związku?

Powodów, dla których chcemy mieć dziecko jest mnóstwo: od instynktu macierzyńskiego do desperacji.

Jeśli w związku wszystko jest w porządku, pojawienie się dziecka zazwyczaj umacnia więź.

Choć oczywiście nie zawsze - są pary, które rozstają się niedługo po pojawieniu się potomka. Ale dzisiaj nie o tym.

Kobiety decydują się na zajście w ciążę, by złapać lub utrzymać przy sobie mężczyznę

Zakochanym kobietom czasami wydaje się, że mężczyzna po pojawieniu się dziecka wydorośleje, obudzą się w nim opiekuńcze odruchy i uczucia. Mogą się jednak przeliczyć - on ma ciągle wybór - jeśli ma odejść - zrobi to. Może też zostać - na zawsze, lub tylko na chwilę.

Jeśli odejdzie - kobieta zostanie sama z dzieckiem, teoretycznie ma wybór: może je np. oddać, ale 90% matek by tego nie zrobiło. A jaki wybór ma dziecko? Żaden…

Wspólna decyzja zajścia w ciążę w momencie kryzysu małżeńskiego nie zawsze jest gwarantem udanego związku

Są też związki, które w momencie kryzysu wspólnie decydują się na potomka (pierwszego lub kolejnego, np. po wielu latach), łudząc się, że jego pojawienie się poprawi ich relację. Jeżeli taka para, która zdecyduje się na dziecko by ratować związek , działa z przekonania, że jego pojawienie się coś zmieni między nimi – ma rację - zmieni się bardzo wiele i będzie to wymagać jeszcze większej dojrzałości i odpowiedzialności niż dotychczas.

Jeżeli jednak między partnerami nie układa się najlepiej, powinni zastanowić się, czy będą w stanie przetrwać próbę, jaką będzie opieka nad niemowlęciem i stworzenie dla niego domu.

Kiedy pojawia się dziecko, często nawet najbardziej udane związki przechodzą kryzys

Jednak im często uda się pokonać kryzys. W mniej udanych lub nieudanych mężczyzna lub kobieta przestają zauważać siebie i skupiają się tylko na dziecku. Żyją obok siebie, kłócą się lub ignorują. Często zostają razem "ze względu na dziecko". Odraczają to co nieuniknione.

Ale dziecko, nawet maleńkie, czuje emocje rodziców, a kiedy podrośnie - zacznie zauważać złość, agresję lub obojętność. A najgorsze będzie, gdy samo zacznie obwiniać się o rozpad związku rodziców, lub gdy oni zaczną to robić.

Nie będziemy tutaj oceniać podejmowanych decyzji. Warto jednak zwrócić uwagę, że dziecko to istota ludzka - ma emocje i uczucia. Nie powinno być środkiem do celu!

Jeśli związek jest w złej kondycji i ma się rozpaść - pewnie tak będzie.

Szczera rozmowa to początek drogi do rozwiązywania konfliktu

Psychologowie radzą, by partnerzy - widząc problemy - usiedli i zaczęli ze sobą rozmawiać, zastanowili się, w czym problem i czy są w stanie go rozwiązać.

Takie tematy, jak dziecko dla ratowania związku, lub relacje osób, które przeżyły rozpad związku są często poruszane np. na blogach. Są to przeważnie bardzo przejmujące historie.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rośliny ogrodowe o żółtych kwiatach

Katarzyna Mróz, 15.01.2021

Pizza owocowo warzywna

iwa643, 15.01.2021

Mix sałat z krewetkami

iwa643, 14.01.2021

Wegańska pasta kanapkowa

iwa643, 14.01.2021

Śluz przed okresem

Katarzyna Mróz, 14.01.2021

Jaki kolor ma malachit?

Katarzyna Mróz, 13.01.2021

Zupa gulaszowa z porem

iwa643, 13.01.2021

Miód faceliowy

Katarzyna Mróz, 13.01.2021