Dobry sen malucha. Jak wybrać najlepszy materac dla Twojego dziecka?

Zdrowy sen dla dziecka jest bardzo ważny. A do tego niezbędny jest wygodny i odpowiednio twardy materac. Pamiętajmy, że – zwłaszcza na początku – dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin dziennie!

Na rynku dostępne jest mnóstwo materacy dla dzieci, jak więc wybrać ten właściwy? Jest kilka zasad, którymi warto się kierować.

 

Jaki materac dla noworodka i niemowlaka?

 

Dla najmłodszych dostępne są dwa wymiary materacy 120x60 i 140x70. Dobry materac musi być o co najmniej 20 cm dłuższy od dziecka (na początku sprawa jest prosta, ale potem, gdy dziecko rośnie warto zwrócić na to uwagę). Dopasowując materac do łóżeczka zwróćmy uwagę, by między szczebelki, a materac nie dało się włożyć nawet dwóch palców dorosłego (przy większej dziurze istnieje niebezpieczeństwo utknięcia paluszków lub rączki dziecka).

Dla noworodka, niemowlaka i też większego dziecka lepszy będzie materac średni, w miarę elastyczny, lekko dopasowujący się się do kształtu ciałka. Bez fałdek i zgrubień – gładki.

 

Z czego zrobione są materace?

 

Dobry materac powinien oddychać i nie uczulać malucha. Na rynku dostępnych jest kilka wypełnień materacy.

Najczęściej spotykane to:

- pianka poliuretanowa – ma wentylację i swobodny dostępem powietrza. Jeśli dobrze dobierzemy materac, będzie on stanowił dobre podparcie dla kręgosłupa dziecka. W cenie ok. 100 zł można otrzymać już dobre propozycje, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Niestety, pianki gorszej jakości są podatne na odkształcenia, co wymusza po pewnym czasie wymianę materaca.

- pianka termo-elastyczna – reaguje na ciepło ciała oraz wykazuje większą elastyczność pod wpływem wyższych temperatur. Materace z tego rodzaju pianki dopasowują się do kształtu ciała dziecka oraz pozycji, jaką ono przybiera. Pozwala to na optymalne ustawienie kręgosłupa. Niestety, są dość drogie.

- lateks – także dopasowuje się do kształtów dziecka i zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa. Jest naturalnie antybakteryjny (nie rozwijają się w nim bakterie ani grzyby). Dodatkowy atut to spora przewiewność. Niestety, materace lateksowe to również spory wydatek. Można znaleźć też propozycje tańsze, wykonane z lateksu w połączeniu z innymi materiałami (np. kokosem).

- kokos – może występować w różnych połączeniach: piankowo-kokosowy (łączy właściwości dwóch materiałów: z jednej strony piankę dostosowaną do snu dla młodszych dzieci, z drugiej kokos – bardziej twardy dla starszych maluchów). Ten rodzaj materaca uważa się za rozwiązanie posiadające dobrą wentylację i antyalergiczne. Bardzo popularny wśród polskich mam, choć krytykowany przez niektórych ekspertów jako zbyt twardy, jest z kolei materac gryczano-kokosowy – najpierw maluszek śpi na stronie kokosowej, a później, gdy zacznie raczkować, przewraca się na stronę z gryką, która ma zadanie masować ciało dziecka.

Zawsze warto pytać o certyfikaty i czytać wszelkie opisy dotyczące atestów bezpieczeństwa i antyalergicznych właściwości materaca, a także jego konserwacji i czyszczenia. Trzeba także pamiętać, że jakiekolwiek wgniecenia czy odkształcenia materaca są sygnałem do jego koniecznej wymiany.

 

Zapytany sprzedawca pewnie zna się „na rzeczy”, ale prawdopodobnie może chcieć także sprzedać nam droższy produkt. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakimi kierujemy się przy wyborze materaca dla naszej pociechy i kierować się także własnym rozsądkiem. W tym wypadku nie warto zbytnio oszczędzać, ale nie dajmy się także zwariować.

Nam udało się kupić dla córki bardzo dobry materac w przystępnej cenie (choć nie najtańszy) – do jej dziecięcego łóżeczka kupiliśmy dwustronny – kokos – gryka (łuska gryczana). Służył Małej od urodzenia do 2 roku życia i raczej zawsze była wyspana i zadowolona :).

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam