Czego nie jeść w ciąży, czego unikać? Czyli - "Wrogowie" przyszłej mamy i dziecka

Dużo się mówi, a jeszcze więcej pisze, na temat tego, co kobieta w ciąży powinna jeść. Oczywiście warto zapoznać się z tym zagadnieniem. Jednak spróbujmy od innej strony - czego jeść nie wolno? Czego absolutnie unikać? A na co czasami można się skusić?

Ważne jest, by pamiętać, iż istnieją produkty, które mogą zaszkodzić zarówno mamie, jak i maleństwu.

Zacznijmy od "mniejszych nieprzyjaciół", czyli - co ograniczać:

- ryby, chociaż są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, należy spożywać ich w ciąży w małych ilościach ze względu na możliwość przekraczania w nich dozwolonej dla organizmu ciężarnej dawki rtęci (np. tuńczyk w puszkach). Uwaga także na ryby wędzone! Najlepiej ograniczyć się do spożywania małej porcji maksymalnie dwa razy w tygodniu. Wędzone produkty zawierają rakotwórcze substancje oraz bardzo dużą ilość soli, która może powodować nadciśnienie.

- tłuste mięso, a w szczególności grillowane, ponieważ odkładają się w nim szkodliwe dioksyny.

- kawę, herbatę - kawa wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jednak lekarze mówią, że jedna kawka z mlekiem dziennie nie powinna szkodzić. Herbata w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi, hamuje powstawanie nowych komórek nerwowych w układzie limbicznym oraz osłabia proces przyswajania żelaza - jednak pita z umiarem nie powinna szkodzić

- produkty alergizujące - kakao, owoce cytrusowe, kiwi, orzechy…. chociaż najnowsze badania nie wykazują powiązania między takimi produktami spożywanymi w ciąży, a ewentualną alergią u dziecka.

"Więksi wrogowie" - czyli lista produktów zakazanych:

- surowe mięso (np. tatar) - może zawierać pasożyty toksoplazmozy i bakterie listerii.

- owoce morza podawane na surowo.

- wątróbka - pomimo dużej ilości żelaza, zawiera także zbyt duże ilości witaminy A, która w nadmiarze grozi nieprawidłowym rozwojem dziecka.

- produkty z niepasteryzowanego mleka, jak sery pleśniowe, niektóre odmiany fety - mogą zawierać bakterie listerii .

- napoje typu cola - oprócz pobudzająco kofeiny i dającego urokliwe bąbelki, ale i podrażniającego przewód pokarmowy dwutlenku węgla, zawierają fosforany, które pogarszają wchłanianie przez organizm wapnia. Nie wspominając o sporych ilościach cukru…

- słodycze, zwłaszcza te ze sklepu. Zawierają dużo cukru i negatywnie wpływających na układ krążenia.

- fast foody - są najczęściej przygotowywane ze składników zawierających duże ilości soli i konserwantów, są także ogromnie kaloryczne.

- alkohol i narkotyki - czego tłumaczyć nie trzeba…

- pokarmy zawierające sztuczne barwniki i konserwanty - zwłaszcza benzoesan sodu i glutaminian sodu.

W czasie ciąży odżywiamy się nie za dwoje, a dla dwojga, dlatego tak ważne jest, by jeść zdrowo.

Komentarze Facebook

Najnowsze

lavinka
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam